imikul piimavalgu talumatus? 07.11.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Pojal (4k) tekkis verine roe juba paar päeva pärast sünnitusmajast koju saamist. Verine roe kord on rohkem, kord üldse mitte. Kahtlustatakse piimavalgu talumatust (sh oli-on kõht tihti lahti ning ka toitu ajab välja - kord rohkem kord vähem). Laps saab nii rinnapiimaasendajat kui ka rinnapiima. Oma menüüst olen lisaks piimatoodetele püüdnud välistada kõik, mis vähegi piimavalku sisaldab. Aeg-ajalt tuleb küll tagasilangusi ka enda menüüs. Minu küsimus on - mis vanusest alates tehakse allergiateste? Ning teine küsimus, kas verine roe võib olla ka näiteks gluteenist või millestki muust? Mõned kuud tagasi võeti ka väljaheitest proovid, et välistada bakterid ning lastehaiglas välistati ka viiruslik sooltepõletik.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Nahatorketestide tegemiseks vanuse osas piiranguid ei ole, küsimus on nende informatiivsuses.
Kui piimavalgust on põhjustatud lööbed ja seedetrakti probleemid, võivad nahatestid ja/või verest IgE testid näidata seda juba esimestel elukuudel. Kui probleem ei ole seotud toidust põhjustatud immunoloogiliste reaktsioonidega, siis on võimalus hinnata talumatuse reaktsioone eliminatsiooni-provokatsioonitestidega. Seedetrakti probleemide sh veresisaldusega roe, tehakse eliminatsiooni dieeti st ranget piima vältimist 2-4 nädalat, ainult löövete puhul piisab selguse saamiseks enamasti 2 nädalasest dieedist. Kui juba allergia osas uuritakse, siis tehakse testid ka nisu ja teiste teraviljade ning muna suhtes, kuid enne uuringuid te oma dieedist gluteeni sisaldavaid toite küll välja jätma ei pea. Munaallergia on imikueas sagedasem kui piimaallergia, kuid esimestel kuudel on siiski piim sagedasem verirooja põhjus. Oluline on, et lapse kaaluiive ei kannataks ja ka te ise põhjendamatult rangel dieedil ei oleks. Kui laps kasvab hästi, magab rahulikult, siis on prognoos hea ja probleemid mööduvad kiiremini.

Heade soovidega,
Kjulge