Kas lapsel on allergia? 12.07.13 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Poja 7 kuud vana, alates teisest elukuust hakkas saama rinnapiimaasendajat, kuid pidevalt on kõht, selg, nägu täpiline ja rahutult magab. Tundub, et tal on ka gaasid ja kõht kinni, lisaks on kaka roheline. Sai käidud arsti juures, kui kõht läks lahti ja tehti proovid, mis olid korras ning arst arvas, et allergiast. Ei kannata poe piimasid, sai mitut läbi proovitud. Ja määras Aptamil allergy cear. Nüüdseks olen seda kuskil kuu aega andnud, kuid jälle sama mure, kõht lahti ning proovid korras.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Kui üheaegselt on lööve ja kõhuprobleemid, võib põhjuseks olla allergia, kuid neil võivad olla ka erinevad põhjused. Probiootikumi soovitan anda ka siis kui sellest koheselt efekti ei näe ja proovida võib erinevaid. Kirjast selgub, et on nii kõhukinnisust kui kõhulahtisust. Abi võib olla sellest, kui panete igapäevaselt täpsemalt kirja, mida laps söönud ja kuidas sellele reageerinud (gaasid, kõhulahtisus, kõhukinnisus, lööve).
Koos perearstiga seda vaadates ja analüüsides võite leida sobivama menüü. Kõhulahtisusest ei ole olulist probleemi kui laps kasvab hästi. Mõnikord on vaja anda gaasirohtu ka teisel elupoolaastal ja neist on abi, kuid mitte alati. On võimalus proovida ka laktoosivaba piimasegu.
Kui on aga ka kaaluga probleeme, tuleks pöörduda kas laste allergoloogi või gastroenteroloogi vastuvõtule, et otsustada täpsustavate uuringute vajadus.
Heade soovidega,
Kjulge