Ülitundlikkus keemiliste lõhnade suhtes 18.02.13 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul süveneb järjest enam ülitundlikkus keemiliste lõhnade suhtes. Sellised lõhnad ärritavad mind, mul tekib tunne, et õhku pole, nina hakkab kipitama ja vett jooksma ning samal ajal on tunne, et nina limaskest on hirmus kuiv. Selline tunne tekib ainult kokkupuutes keemiliste lõhnadega, nt lõhnaõlid, meeste odekolonnid, igasugused puhastusvahendid, pesupulbrid. Looduslike lõhnadega seda ei teki üldse, mulle isegi meeldivad eeterlikud õlid, lillelõhnad. Kas niisugune allergia on võimalik? Kõikjalt selle kohta lugedes tundub, et peaks kaasnema ka ülitundlikkus õietolmu ja looduslike lõhnade suhtes, aga mina pole enda juures seda küll üldse märganud. Mõne toote puhul on mul esinenud ka nahaärritust, just näol, kuid seda on harva ette tulnud ja see pole olnud probleem, kuna ma ka selliseid lõhnavaid kreeme endale peale ei määri. Mind huvitaks, kas selline probleem keemiliste lõhnadega võib süveneda? Kas aitab lihtsalt, kui püüaks kokkupuudet selliste lõhnadega vältida? Kui see aga ei õnnestu, siis kui ohtlik oleks mulle selline kokkupuude keemiliste lõhnadetga? Kas tegu võiks olla mingi konkreetse keemilise ainega, mida sageli kasutatakse, või on võimalik ka, et ülitundlikkus esineb kõigi keemiliste lõhnaainete suhtes ja samas looduslike suhtes pole seda üldse? Suur tänu!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Tegemist on ilmselt niinimetatud tundliku ninaga ja mitte tõelise allergiaga. Seda võivad põhjustada erinevad keemilised ained ja täitsa usun, et looduslikele ainetele, õietolmudele ei ole mingit reaktsiooni.
Minu soovitus on püüda vältida liigset kontakti lõhnaainetega, ka meeldivate eeterlike õlidega. Oma osa on siin ka ilmselt psüühilisel reaktsioonil, sest mõnikord mõned asjad justkui võimenduvad ja see võib juhtuda ka lõhnadega. Tõuke on pahatihti andnud mingi ebameeldib kogemus. Püüdke olla rohkesti värskes õhus, võite loputada nina meresoolaveega ja loodetavasti see tundlikkus hakkab vähenema ja mõne aja pärast taandub.