Astma diagnoosimine väikelapsel 15.11.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Käisin oma 5aastase pojaga allergoloogi juures. Tehti nahatestid, mis näitasid positiivset reaktsiooni heintaimede ja puude segule ja +/- reaktsioon tolmulestale. Imikueas esines munaallergia, mis nüüdseks taandunud. Arst kuulas ka hingamist (kopsus kahinaid ei leidnud) ning vaatas nina limaskesta (turses, sest 2 nädalat tagasi laps külmetas ja jäi nohusse). Tohtrile sai räägitud, et poiss on talveperioodil suhteliselt tihti nohus-köhas (mööduvad umbes 2 nädalaga) ja kord aastas on põdenud kõrvapõletikku. Bronhiiti või kopsupõletikku pole põdenud. Peale aktiivset füüsilist tegevust hingeldust ega köhimist ei esine v.a juhul, kui on just põdenud mõnd külmetushaigust. Ent köha on alati möödunud ja ilmneb taas järgmise külmetus-või viirushaigusega. Öist köha esineb paaril-kolmel korral aastas ja just kütteperioodi ajal. Minu küsimus on kas kirjeldatud anamneesist piisab astma püsiravi alustamiseks või peaks diagnoosi kinnitamiseks läbi viima veel mõned testid? Kas peaks lapsega minema ka kopsuarsti vastuvõtule?

Ette tänades.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Eraldi kopsuarsti juurde minema ei pea, sest Eestis on allergoloogi vastuvõttu tegevad arstid ka ühtlasi pulmonoloogid ja pädevad selles vallas diagnoosi panema ning ravi määrama. Esimesel viiel eluaastal põhineb diagnoos anamneesil, objektiivsel leiul ja allergoloogilistel uuringutel ning ravimõju hindamisel. Ravi efektiivsus on väga oluline astma diagnoosi kinnitaja.
See on tavaline, et esimesel-teisel eluaastal olnud munaallergia taandub ja kujuneb ülitundlikkus õhuga levivate so inhaleeritavate allergeenide suhtes. Väga selget seost allergia ja tekkivate hingamisteede sümptomite vahel nelja-viie aasta vanuses ei tarvitse veel olla. Sellele vanusele ongi iseloomulik, et pikad köhad ja/või hingelduse probleemid on enam väljendunud sügisest kevadeni, suvel on lapsed tervemad või täiesti terved. Astma diagnoosimiseks ei pea selles vanuses ära ootama korduvaid hingelduse episoode, mis vajavad kiiret sekkumist ja pahatihti ka haiglaravi. Kui on teada eelnevast munaallergia, tekkinud ülitundlikkus inhaleeritavate allergeenide suhtes, köhaperioodid 2 ja enam nädalat, ninas allegilisele nohule iseloomulik turse...oleks õige aeg alustada astma raviga. Selles vanuses on viirusinfektsioonid põhilised köha ja astma ägenemiste põhjustajad. Astma ravis kasutatavad põletikuvastased ravimid ei hoia ära haigestumist viirusinfektsioonidesse, kuid aitavad viirusinfektsioonidega kergemini ja kiiremini toime tulla. Tolmulestaallergia (ka nõrk torketesti reaktsioon) on viide sellele, et oleks õige aeg raviga alustada. Tüüpilised õietolmuallergiale iseloomulikud tunnused kujunevad välja aasta-paari jooksul testi positiivseks muutumisest ja aastati avalduvad erineva intensiivsusega.