Klooriallergia, on see võimalik? 12.01.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Elan Tartus, olen 60-aastane naine. Käin juba kolm kuud regulaarselt Auras ujumas. Mulle see meeldib ja on hea võimalus vormis püsida. Alguses ma ei osanud sellele tähelepanu pöörata, aga peale basseinis käimist tekib mul kodus kummaline köha, mõnikord lausa nii hullusti, et pean kohe tükk aega köhima ja tekib pigistus rinnaku juures, nüüd lisandus ka nohu. Ma pesen ennast korralikult enne ja pärast basseini ja tegelikult pole kloori lõhna üldsegi tunda. Ma polekski osanud sellele tähelepanu pöörata, aga olin kaks nädalat tööga hõivatud ja olin ka haige ning polnud aega ujumas käia. Nüüd läksin üle hulga aja ja mul on taas köha, nohu ja pigistus rinnus, pigistus kaob ööpäeva jooksul. Kas võib tegemist olla sellega, et olen allergiline kloorile? Kui see on nii, siis mida teha? Kas peangi loobuma mulle nii sobivast spordialast? Veel nii palju, et olen allergiline mõningatele lõhnadele, aga need nähud kaovad, kui enam lõhnaga kokku ei puutu. Siia gruppi kuuluvad ka parfüümid.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirjeldatu põhjal on tegemist hingamisteede hüperreaktiivsusega, mis on üks astma oluline tunnus. Reaktsioon on teil olnud eelnevalt seotud parfüümidega, nüüd ilmselt ka klooriga. Küllalt paljud inimesed ei saa käia seetõttu sisebasseinides, et kloori tõttu tekib kas köha, nohu, silmade ärritus, nahalööbed, nahakuivus või kõik need sümptomid koos. Silmi saab kaitsta prillidega, aga hingamisteid kaitsta võimalik pole. Korralik pesemine peale basseini kasutamist ja hoolikas kreemitamine on oluline nahaärrituse vähendamise seisukohalt. Soovitus on minna pulmonoloogi juurde, kes teeb astma uuringud ja selle alusel saab nõustada, kuidas edasi toimida ja vajadusel määrab ka ravimid. Üks soovitus on proovida käia ka mõnes teises basseinis. Jääb võimalus, et leiate koha, kus on ärritus väiksem kui Auras ja ei pea veemõnudest talvel täielikult loobuma.