allergia imikul 20.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kahtlustan oma lapsel (3 nädalane) mingit allergiat. Nimelt tekkisid tal esmaspäeval näole punased punnid, mille otsas on valge täpp ja iga päevaga on neid aina rohkem tulnud. Täna ronivad nad edasi juba juustesse ja rinnale. Millega võib tegu olla ja mida ruttu ette võtta? Olen väga mures ja ei julge midagi süüa- piima ma ei joo. Pole midagi uut söönud ja ka puuvilju ei tarbi. Täiesti tavaline toit- hommikul võileivad ja tass kohvi, päeval supp või kaste ja kartul. Ka magusaga pole liialdanud. Ise ma allergiline pole. Palun abi.

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Kirjelduse järgi on raske aru saada, kas teie 3.nädala vanusel lapsel on ikka allergiline lööve. Selles vanuses on paljudel lastel väikesed valkjad paapulid ninal ja näol, nn. miliad - rasunäärmete kanalite ummistusest. Võib olla ka teie lapsel? Seetõttu peaks löövet arst nägema, et täpsustada, kas üldse on allergiline lööve. Selgub, et teie päevamenüüs allergeene ei leidu. Mis teesid te joogiks kasutate? Erinevad taimsed lahustuvad pakiteed (kibuvits, puuvilja) võivad reaktsioone põhjustada. Missugust D-vitamiini lahu teie laps saab? Mitmed tootjafirmad valmistavad D-vitamiini kookosõli või pähkliõli baasil, mida mõned lapsed ei talu. Soovitada võib Devitoli neile, kes kooskosõli- või pähkliõli baasil D-vitamiini ei talu. Oma toidus püüdke vältida halvaad, pähkleid, kiivisid, mett jt. enam ülitundlikkusreaktsioone põhjustavaid toiduaineid. Kui lööve ikkagi laieneb, konsulteerige oma perearstiga.

Head paranemist soovides,
dr. Maire Vasar