Piima allergia või laktoositalumatus. 20.01.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu laps on 1a1k. Terve imiku aja ta kakas 7-8x päevas, pereõde arvas et see on normaalne ,et mõni kakabki palju.
Internerist uurides oli vastus, et imikutel ei saa olla piima talumatust. Toitsin teda rinnaga 11 ja pool kuud... kui jätsin enda menüüst piimatooted siis ka kakamine vähenes.
Nüüd on ta juba nii suur ja rinnapiimaasendajaid ta ei võta suu sissegi või kui veidi joob ajab see teda oksendama ja piimatoodetega tekib jälle tihe kakamine. Putru pean tegema veega. Aga nii kui proovin talle anda piimatooteid siis sageneb kakamine, ühel päeval kui sai toiduks maitsestamata jogurtit ja päeva jooksul veel paaar ampsu kodujuustu kakas ta suisa 8 korda- mulle tundub et seda on liiga palju.
Siis tekib tal ka tohutud gaasid nii kui mina tarvitasin rinnaga toites piimatooteid või kui nüüd olen talle proovinud anda erinevaid piimatooteid ja muidugi sellest tihedast kakamisest läheb pepu nii punaseks.
Pereõde muidugi ütleb et andke Hipp piima aga kui ta pole nõus seda jooma.
Mida peaksin tegema ?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kui laps kasvab hästi, siis ei pea sagedase kakamise pärast iseenesest muretsema. Laktaasitalumatust on väikestel lastel küllalt harva. Kui laps ei taha piimasegu, siis proovige laktoosivaba piima andmist. Kas ka sellest tekivad gaasid ja sage kakamine? Suurematele lastele teeme laktoositesti st antakse vees lahustatud laktoosi ja hinnatakse korduvate vereproovidega glükoosi sisalduse muutust veres.
Kui on laktoosi talumatus, reeglina väheses koguses piima ja piimatooteid talutakse, kõhukaebusi tekitab põhiliselt piima joomine ja see sõltub ka kogusest.
Piimaallergia korral on sagedasti nahalööbed, võivad kaasneda seedetrakti vaevused ja põhjuseks on piimavalk - seega tekitavad kaebusi nii piim kui piimatooted.
Piimaallergia on väikeste laste probleem, sellest kasvatakse välja. Laktoositalumatuse tekke võimalus vanusega suureneb.
Teiseks küllalt harva esinevaks haiguseks on tsöliaakia ehk gluteeni sisaldavate teraviljade talumatus. Tegemist on autoimmuunse haigusega ja selle diagnoosimiseks on veretesti ning vajadusel tehakse ka lisauuringuid.

Heade soovidega,
Kjulge