Lapse pideva ja pika köha põhjus? 03.05.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Laps on väga tihedalt haige. Ühes kalendrikuus vähemalt 1-2 nädalat, iga paari kuu tagant on ka 1,5-2 kuu pikkuseid haigusi. Kui muud vaegused lähevad kiiremini üle, siis köha on see, mis jääb väga pikalt kestma. Eriti kevadel: 2 aastat järjest on laps terve aprilli ja pool mai kuud kodus sest köhib. Kuna lapsevanem antibiootikume ei poolda, siis arsti juurde ta ei pöördu ja ainuke ravi, mis antud laps on saanud on, on köhasiirup. Laps 6-aastane. Perearst antud last kuskile ei suuna, kuna tema ütleb, et lapse terviseprobleemidega on tema poole pöördutud vaid kord aastas ja haiguse taandumisel on laps terve ja ei ole põhjust rohkem edasi uurida. Kuna tihedatele haigusperioodidele sooviks siiski põhjust teada, siis kas tegu võib olla allergiaga? Või võib tegu olla ka astmaga? Või on lapse immuunsus lihtsalt nii nõrk ja sellises vanuses on see normaalne, et laps nii tihedalt haige?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere, immuunpuudulikkusega ilmselt tegemist ei ole, sest ei ole raskemaid haigestumisi so kopsupõletkke, mädaseid kõrvapõletikke vms. On kas lihtsalt tundlikud hingamisteed, allergia või algav astma. Uuringud allergoloogi juures on igati põhjendatud, et köha põhjust hinnata ja vastavalt uuringute tulemustele sobiv ravi määrata. Heade soovidega, kjulge