Lapse allergia 27.12.21 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Minu 7,5kuusel lapsel on sügelev lööve otsmikul ja mittesügevel (vähemalt pole näinud, et laps sügaks seda ringikujulist löövet) vasaku silma juures. 22.12.2022 käisime Tartu Lastekliiniku EMOs ja digiloost vaatasin, et dgn oli täpsustamata nõgeslööve (siis oli lapsel üle keha väikseid punaseid täppe ja laike täis + juuksepiiril punane 2-3cm laik) ja valvearst ütles, et see laik vasaku silma juures võib olla kassihaigus.
Sügelev lööve kulmude piirkonnas tekkis täna hommikul ja laienes lapse silmalaugudele. Palun abi, kas need nahailmingud on ûks ja sama asi või ehk on üksteise järel tekkinud ning mis võiks dgn olla?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Ainult selle pildi alusel ma ei saa kuidagi diagnoosi panna.
Kirjeldusest - üle keha punased laigud ja kublad on iseloomulik nõgeslööbele, kuid tavaliselt kaasneb nõgeslööbega sügelus. Põhjuseks võib olla imikueas kõige sagedamini toit, aga ka nahaärritus, välistatud pole ülitundlikkus õhuga levivate allergeenide suhtes. Allergiatestidega saab põhjust uurida.
Kassihaiguseks kutsutakse mikrospooriat so seeninfektsioonist tekitatud löövet. See saadakse kassikontaktil ja nahale tekib ringi kujuline laienev punane laik. Nahaarst saab võtta proovi, mis kinnitab diagnoosi.
Allergiast ja ärritusest põhjustatud löövet on imikueas sageli, mikrospooriat väga harva.
Minu soovitus on kasutada hormoonkreemi mõned päevad ja kui see aitab, siis toetab see allergia võimalust. Antihistamiinist on ka allergia puhul abi.

Heade soovidega,
Kjulge