Munavalge talumatus? 27.09.21 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

1) Kas on alust arvata munavalge talumatust, kas laps vajab täienduurimist (kaal, kasv korras)?
2) Millal ja mis viisil alustada taas muna toidulauda sisse viima?
3) Kuidas suhtuda gripi- ja puukentsefaliidi vaktsiinidesse - kas peab olema ettevaatlikum või kui LMP-le reaktsiooni ei tekkinud, võib rahulikult manustada?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Last oleks vaja uurida munaallergia suhtes. Allergoloog teeb kas nahatestid või laseb määrata verest IgE antikehad. Vajadusel tehakse ka provokatsioonitest .
Munakollane on vähem allergeenne kui munavalge. Avalduda võib ülitundlikkus nii nahalöövete, hingamisteede nähtude kui seedetrakti kaebustega.
Gripi- ja puukentsefaliidi vaktsiiniga seoses on munaallergeeni saadav kogus minimaalne ja reaktsiooni reeglina ei teki ka munaallergiaga inimesel. Kui muna väga väikesest kogusest on tekkinud anafülaksia st süsteemne reaktsioon, siis kaalutakse vaktsineerimisega seotud ohtusid ja tehakse individuaalne otsus.

Heade soovidega,
Kjulge