Tundmatu külmaallergia tüüp 05.05.21 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Aidake palun nõuannega, kelle juurde ma võiksin pöörduda meil Eestis, juhul kui mul on mingi ebatavaline reaktsioon külmale (isegi jahedusele, alates umbes +18, sügelust ei ole, lihtsalt nahk läheb punaseks ja kuumaks, hakkab mõnikord palav kogu kehale, (aga mitte palavik), jääga test näitab ainult stabiilse , lööbeta, hüpereemia teket 10-20 min järel.). Ma tean et on olemas selline tuntud probleem nagu tavaline külmaallergia, aga mul on teised sümptoomid. See olukord kestab juba 4 aastat ja keegi arstidelt ei ole sellist asja nagu minul üldse näinud. Kõik tavalised meetmed on juba proovitud, absoluutselt midagi ei aita, keegi ei tea mida teha, ja ma kahtlustan ei ei pea sellist olukorda tähtsamaks, kuna tegelt meie kliimas see tähendab et enamus aasta sa pead kodus istuma. Äkki on meil võimalus sattuma kuskile, mingi meditsiisasutus tegeleb sellega et uurib ja kirjeldab ebatavalisi haigusi (kas või tasuliseks)? Sest minu juhul tavaliste arstide juurde vist juba ei ole mõtet käia. Viimane allergoolog (muide väga hea ja kogenud arst) väga üritas mind aidata aga lõpude lõpuks ütles, et ta ei tea mis see võiks olla ja kogu oma praktika eest ta näeb sellist asja nagu mul esimest korda. (ja tema kolleeg ka, pärast jäätesti ta kutsus teda vaatama). Nende 4 aasta jooksul olen läbi käinud ka hulk teisi spetsialisti, et siis mingid kaasuvad haigused on välistatud. See ebatavaline külmareaktsioon ongi mul ainuke probleem.

Ette tänades,

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Ainult kirjeldatud haigusnähtude alusel on väga raske anda nõu. Et probleem on kestnud 4 aastat ja konsultatsioone on olnud mitmeid ning ilmselt tehtud ka uuringuid, siis oleks vajalik ka testide tulemuste analüüs. Mis on olnud võimalikud kaasuvad põhjused sellise lööbe tekkel? Kuidas on asi dünaamikas muutunud? Kas on muid kaebusi? Kas on ravimeid, mida regulaarselt kasutate? Kas ravimite kasutamisest lööbe vältimisel on olnud abi? Kas üldse on midagi, mis on aidanud lööbe teket vältida? Jne
Sellise probleemiga tegelevad põhiliselt nahaarstid, kes vajadusel suunavad allergoloogi vastuvõtule, kuid seal juba käidud.
Kui minna, siis ilmselt ikkagi nahaarsti vastuvõtule,
Heade soovidega,
Kjulge
Kaja