Allergia või midagi muud 01.05.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on alates 2006 aastast olnud kodus kass. 2009-2014 elasin teises kohas, ka seal oli kass (teine). Ka nüüd on. 2013 märts-aprill oli mul parempoolne põskkopapõletik. 2014 veebruar-aprill oli sama. 2015 jaanuar kuni siiamaani on põskkoopad puhtad, nina-kurgu arst vaatas kompuutripilti ja ütles et kõik on korras. Neuroloogi ülevaatus ütles et kõik on korras. Ninast võeti 2015 märtsis bakteriaalne proov ja see näitas et kõik korras. Samal ajal ka veenist vereproov- jälle kõik korras. Hambaarsti ülevaatus näitas samuti et probleemi pole. Ometi on mul 2014 detsembrist kuni siiamaani pidevalt parem pool nina kinni, silmad väsivad õhtuks alati ja hakkavad valutama (nagu nohu puhul), mõnikord ajab aevastama. Olen ravinud küüslaugu, ingveriga, meresoola, sooda, punega. Aga nohu ei kao. Põhiliselt parempoolne. Silmades on tunne nagu oleks põletik, viirusnakkus. Aga palavikku pole. Teen mitu korda päevas ninaloputust- aga haigus ei kao. Perearst suunas allergoloogi juurde, aga sinna saan alles augustis, nii pikk on järjekord. Mida teha? Kas allergianähud on sellised? Silmad EI kipita ega EI jookse vett. Aga väsivad kiiresti. Täpselt samamoodi väsivad, nagu siis kui mul on viirusnakkus. Tunde järgi on probleem nina ülemises osas ja kiirgub silmadesse, väga sarnane nohuviirusele. Katsetan ööbida teises kohas, kus kassi ei ole. Päevan olen umbes kolm tundi ikkagi kassiga ühes ruumis aga aknad hoian pärani lahti ja puhastan hoolega põrandais. Ei aita. Haigus püsib. Aga miks mul polnud allergiat varem, mul on ju pikemat aega kass kodus olnud. Või on mingi bakter? Aga nina bakteriaalne proov ei näidanud ju midagi!

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjeldus ei ole iseloomulik ei allergiale ega infektsioossele nohule.
1) Allergianähud haaravad reeglina mõlemat ninapoolt. Kassiallergiale on väga iseloomulik lisaks riniidile (aevastamine, vesine eritis ja /või ninakinnisus) silmade ärrituse kaasnemine. Mõne kassiga võivad nähud küll enam avalduda, kuid kui olete nii paljude aastate jooksul olnud püsivalt kontaktis kassiga ja mingeid probleeme ei ole olnud, siis on suhteliselt väike tõenäosus, et nüüd on tekkinud ülitundlikkus kassi allergeeni suhtes. Et uuringule minekuga on vaja pikalt oodata, võite proovida Flixonase ninna piserdamist 1 kord päevas. Selle ravimi saate apteegist retseptita (60 doosi) ja esimese pudeli kasutamise järgselt peaks midagi paranema kui tegemist allergilise nohuga.
2) Infektsioonist põhjustatud riniidi korral on reeglina kollane või rohekas eritis, ninakinnisus võib olla, kuid ei tarvitse. Bakterite osas on ka uuringud tehtud ja põskkoopad kontrollitud ning sellega peaks infektsiooni võimalus välistatud olema.
3) Ravimtaimedest ma antud olukorras head mõju ei ootaks, pigem oleks praegu neid parem vältida. Ainus soovitus on jätkata kirjeldatud vahenditest meresoolaveega loputuste tegemist paaril korral päevas.
4) Mõelge sellele, kas midagi on kodus või tööl muutunud. Tekkinud lisapinged, liigne arvutitöö või muu silmi ärritav/ väsitav tegur...üldine väsimus...mingi ravimi kasutamine?

Heade soovidega,
Kjulge