6kuusel beebil nahal lööve 24.03.15 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Nimelt, umbes 3 nädalat on olnud lapsel nahal lööve, mis vahepeal kaob ja ilmub tagasi. Nädal peale seda, kui olin ise toitumist muutnud ja proovinud erinevaid meetodeid, käisime ka perearstil. Tema juurde saabudes oli juba lööve jälle natukene tagasi tõmbanud, olid alles nahavärvi punnid. Tema ütles et see ei ole midagi olulist, väiksel lapsel võib temperatuuriga ja kõigega välja lüüa ja on mööduv. Nüüd on 2 nädalat möödas ja ikka sama jama. Eriti hulluks läheb asi, kui teeme vanni, siis lööb eriti välja ja punnid nagu punetavad ja ägenevad. Muidu oli neid rohkem kõhul, nüüd on selg täis ja üle keha, ka põskedel ja isegi ükspäev oli kuklal/peal. Vahepeal ilmuvad ka suuremad punased laigud, mis meenutavad mulle ohatist, kuid kaovad umbes 5 minuti pärast. Arvasin, et pesupulbrist, kuid olen ühte ja sama koguaeg kasutanud. Vahetasin kõik asjad, pesin riided läbi, ei midagi. Jälgin enda toitumist, panen kirja kõik jne.. Ikka ei midagi. Arvasin vahepeal, et äkki sidrunist, kuna söön ise 1sidruni päevas, et äkki pojal üleküllus, aga ei. Mähkmed koguaeg samad olnud , ja samas mähkmepiirkond on puhas ka, vahepeal oli ainult natukene, aga see oli ka üks päev ja natukene seal seda löövet ja sealt täiesti kadunud. Mul on mõistus täielikult otsas, millest see on. Nahk on nüüd ka karedaks läinud. Arvasin, et ka higipunnid, aga üle terve keha? Ja miks need ägenevad vahepeal, ja vahepeal ära kaovad täiesti, nahaga ühte värvi lähevad. Kõige imelikum on asja juures ka see, et vahepeal kodust paar päeva ära olles, ei olnud lapsel midagi, koju tagasi tulles aga jälle. Kuigi kõik on kodus koguaeg sama olnud. Arvasin vahepeal, et äkki sellest et meil põrandaküte ja tal tõesti ongi palav? Aga ka siis kui ta ainult mähkmetega on ja mängib, ikka ei midagi. Vahetasin ka kõik tekid välja, mille peal laps mängib jne.. Piltidel ei jää asi nii hull, kui tegelikult on, see lööve läheb ikka täiesti punaseks ja on selline krobeline katsudes jne. Punnid aga ei sügele ja last ennast ei paista segavat.. Arvasin vahepeal ka äkki sellest, et ma võtan ise magneesiumit ja kaltsiumit lisaks, pole nädal neid võtnud, samuti pole nädal aega talle D vitamiini andnud, ikka ei midagi. Kui higipunnid oleks, siis peaksid ju voldivahed kõige hullemad olema? Praegult jalavoldid on jah eriti hulluks läinud, kuid kaenlaalustel pole näiteks ühtegi. Olen kreemitanud ka kollase Essexi kreemiga karedaid kohti, see võtab natukene nagu paremaks, kuid siiski.. Olen nõutu.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Last nägemata ei ole võimalik öelda, mis lööve see on. Lööbe nägemise alusel tekivad ilmselt mõtted ja küsimused, millest see tekkinud võib olla. Täpsemalt saab hinnangu anda alles allergoloogiliste uuringute järgselt. Suure tõenäosusega on see seotud ikkagi toiduallergeenidega ja oma osa on ilmselt ka sellel, millega nahk kokku puutub. Üheks oluliseks põhjuseks arvan sidrunit, kuid see ei tarvitse ainus põhjus olla ja vaja oleks uurida piima- ja munaallergia suhtes. Soojas on lööbed ikka intensiivsemad nt peale vanni. Higilööve see ilmselt ei ole. Atoopilise dermatiidi puhul on tavaline, et nahk sügeleb. Essex kreem sobib kuiva naha määrimiseks, kuid muid soovitusi nahka nägemata ja uuringuid tegemata ei saa anda ning nende apteegist ostmiseks on vaja ka retsepti. Oluline on pere allergoloogiline anamnees, täpsemalt oleks vaja teada menüüd, sest kõik toidust põhjustatud lööbed ei ole immuunmehhanismidega seotud ja neid ei saa testidega kindlaks teha. Sagedasti on selles vanuses löövete põhjuseks rinnapiima kaudu saadavad histamiini sisaldavad ja vabastavad toidud. Nõuandeid leiate selles osas ka allergialiidu kodulehelt.
heade soovidega, Kjulge