Nõgeslööve 16.03.13 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 28aastane noor naine. Alustuseks ütlen, et varem ei ole mul allergiatega probleeme olnud (kui võib-olla ainult see, et viimase 5 aasta jooksul ei saa ma enam pikalt kanda kõrvarõngaid mis ei ole hõbedast või kullast).
Üleeile õhtul (umbes 17.00 ajal) tekkis mu kaelale imelik suur punane laik, mis väga sügeles. Ma ei pööranud sellele algul erilist tähelepanu, kuid pliidi ääres süüa tehes (kus oli kuum aur) suurenes see veelgi. Umbes 1 h pärast, kui olin jahedamas ruumis - punetus vähenes ja enne magama minekut oli läinud. Pärast seda hakkasid aga mujale kehaosadele samuti sellised punetavad, kuumad laigukesed tekkima, mis mõne aja pärast taas möödusid. Samal õhtul võtsin enne magama minekut sisse tableti Ibumetin 400, kuna algas menstruatsioon ja kõht valutas (Sellise kõhuvalu korral olen Ibumetini ka varem võtnud ning ta on aidanud. Ühest tabletist on alati piisanud). Nõgeslöövet oli nii öösel kui ka hommikul- parema silma laug oli hommikul paistes ja ka kaelal ning natuke kätel oli laike. Sügelevad nad kõige rohkem tekkimise ajal. 2 h pärast olid aga nad kõik kadunud ning umbes järgmise 2 h jooksul uusi ei tekkinud. Arvasin juba, et läks üle. Pärastlõunal tekkisid aga uued, kaelal, seljal, ka rindadel. Võtsin selle peale tableti Loratadin (Lorano ODT). Kuna ma hetkel viibin Ukrainas, mitte Eestis, ei tea ma, kas meil seda müüakse (apteegis anti mulle nõgeslööbe vastu igaljuhul see). Kuid mõju ma mingit ei tundnud. Sest lööve läks veel hullemaks- kõige rohkem tekkis neid rindkerel, kaelal, seljal ja ka põlvedel. Õhtul oli jälle rahulikum aeg ning täna hommikul oli neid taas rohkem, nii kaelal, kätel kui jalgadel. See näopool, mis oli padjal, oli ka veidi paistes ja täpiline. Hingamiselundid seest nn.paistes ei ole olnud, nii et kuidagi hingata segaks. Samas pole paistetanud ka huuled ja keel. Nende kahe päeva jooksul ei ole ma enda mäletamist mööda ka midagi sellist uut söönud ja ka uut kosmeetikat või kodukeemiat pole tarbinud. Täna võtan veel teise tableti Lorano (kuna neid võib võtta 1 ööpäeva jooksul).
Sooviksingi teada, kas oskate midagi soovitada või nõu anda, millest võib selline nõgeslööve tekkida ja mis võiks aidata? Kuna ma ei viibi antud hetkel Eestis (saabun koju märtsi lõpus), ei saa ma ka oma perearsti juurde praegu pöörduda. Kas paistab olukord tõsine, et tuleks enne koju saabumist minna siia kohalikku haiglasse, et hullemaks ei läheks? Kogen sellist haigust esimest korda. Ka suguvõsas ei tea, et oleks varem kellelgi olnud- seetõttu tundub see lööve hirmutav. Ette tänades.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Kirjelduse järgi on tegemist nõgeslööbega, mille põhjus ei tarvitse olla otseselt allergiaga seotud. Samas on õige kasutada antihistamiinikumi (Lorano toimeaineks on loratadin, Eestis müügil Claritine, Loratini jt nime all) igal päeval üks tablett kuni lööbe kadumiseni ja siis veel kolm päeva.
Sellise lööve põhjuseks võib olla kas toit, toidulisand, jook, ravim, nahakontakt keemilise ühendiga (s.h. pesupulber) või sageli ei õnnestugi põhjust teada saada. Praeguses olukorras oleks õigem vältida tsitruselisi, kakaod, alkoholi, värvilisi jooke, tomatit, viinamarju, kiivit, vürtse - see võib aidata kaasa probleemi lahenemisele.
Kui ühest antihistamiinikumi tabletist päevas jääb väheks st see ei hoia lööbe teket ära, ei vähenda sügelust, võib võtta ka kaks tabletti. Sobivad ka teised antihistamiinikumid, mille toimeaineks nt tsetirisiin, ebastiin, levotsetirisiin, desloratadiin. Ärge tekkinud löövet kratsige, seda võib vaid kergelt hõõruda. Mõnikord on löövete põhjuseks liigne närvipinge. loodan, et saate probleemile kiiresti lahenduse.