Allergia põhjuse tuvastamine 06.06.12 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Laps on viieaastane ning aeg-ajalt tal tekkib allergilised reaktsioonid ilmselt toidu peale. Tavaliselt tekkivad kuivad punased plekkid kätte sisekülgedele. On märgatud, et selle põhjuseks võivad olla suhkrut sisaldavad toidud nagi moos, kommid, viinamarjad. Kusjures puhta šokolaadi peale allergiat ei tule. Tavaliselt ei ole allergiad ka suveperioodil.
Kuid viimasel ajal on tekkinud allergia, mille põhjuse ei oska tuvastada. Kui laps käib külas isa juures (kes elab eraldi), siis väga lühikese aja jooksul (teisel päeval) tekkib allergiline reaktsioon näo peale. Väikesed punased täpid, mis eriti sügelevad silmade ümber. Nädalase viibimise seal on näigu ka paistes. Kuna seal toit erineb, siis ei saa vältida toituallergiat. Seal elab kass. Loomulikult ka kodus kasutatav kodukeemia erineb. Isa suitsetab.
Minu küsimus on: kuidas tuvastada, mis põhjustab allergiat. Kas nahatestid või vereproov või saab seda muul viisil tuvastada. Kuna laps viibib isa juures lühikese perioodi jooksul, siis kõikmis teda übritseb on kodust eriveb: vesi, kodukeemia, mööbel, toit jne.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Teatud toiduainete suhtes saab uuringuid teha vereproovist ja ka nahatestidega. Küllalt palju on aga ka toiduaineid (tsitrused, viinamarjad, kakao, maasikad, kiivi, tomatid, paprika, munavalge jt) ja toitudes leiduvaid lisaaineid (värv-, säilitus- maitseained), mille suhtes otseselt teste ei tehta. Need võivad anda mitte-immunoloogilisi reaktsioone ja sel puhul testid ei näita midagi, kuid abi on toidupäevikust. Arvesse tuleb nende toitude puhul nn kumulatiivne ehk summaarne mõju - natuke üht ja antuke teist ei tarvitse reaktsiooni tekitada, koos saab aga "mõõt täis". Võib ka olla nii, et üks mandariin ei põhjusta veel löövet, mitme söömine aga teeb seda. Suvel on tavaliselt rohkem lubatud kui talvel, sest päike tavaliselt ravib nahka. Õhuga (looma allergeenid, tolmulestad, õietolmud, hallitus jt) suhtes on võimalik edukalt uurida nii naha torketestide kui ka verest IgE antikehade määramisega. Enamasti teeb allergoloog nahatestid, kuid sel puhul on oluline, et uuringule eelneva nädala jooksul ei ole kasutatud allergiavastaseid ravimeid - antihistamiine (Zyrtec, Aerius, Claritine jt). Lapse suitsuses ruumis viibimine on igas mõttes taunitav - last tuleb sellest säästa! Kirjeldatud olukorras oleks õige teha uuringud ja suure tõenäosusega on reaktsiooni tekke põhjused ka tuvastatavad.