urtikaaria 10.07.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lp. dr. Maire Vasar
Olen 47-aastane naine ja ausalt öelda ei olnud nõgestõvest kui haigusest varem kuulnudki. Teadsin, et selline lööve võib tekkida, kui mööduv allergiline reaktsioon. Aga nüüd põen ise seda haigust ja mulle on täiesti arusaamatu, mis selle tekitas.
Täheldasin löövet esimest korda aprilli alguses, alguses vähestes kohtades (randmetel, küünarnukkidel, põlvedel). Siis laienes kublaline lööve üle kogu keha. Ka nägu on mitmel korral täielikult paistes olnud. Nüüd saan pidevalt uritkaaria ravi ( Claritin hommikul ja Zyrtec õhtul), aga ikkagi tekib aegajalt kusagile lööve. Seostada lööbe tekkimist ei oska mitte millegagi. Allergiatestide tegemist alles alustati, aga kas need annavad objektiivse tulemuse, kui ma allergiavastaseid rohtusid pidevalt tarvitan? Kas närvisüsteem mängib ka lööbe tekkimisel mingisugust rolli?
Olen keemiaõpetaja, kas see võib põhjustada niisuguse haiguse tekkimist?
Kas on võimalik sellisest haigusest üldse vabaneda?
Veel olen täheldanud, et on tekkinud teatavad probleemid seedimisega. Selline valulikkus pärast söömist ja kõditustunne kurgus.
Suur tänu juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!
Urtikaaria ehk nõgestõbi on sageli esinev haigus- 15-20% inimestest on elu jooksul kogenud vähemalt üht nõgestõve episoodi. Kuid kahjuks 70%-l haigetest ei õnnestu urtikaariat mingi kindla põhjusega seostada. Kõige enam tekitabki probleeme krooniline urtikaaria (kestusega > 6.nädala), mille põhjus jääb sageli ebaselgeks ja ka ravi osutub ebapiisvaks. Ka teil esinevat urtikaaria võib nimetada juba krooniliseks. Urtikaaria võib vallanduda väga erinevate faktorite toimel: ravimid (kas tarbite midagi peale iantihistamiinsete?), toiduained (munad, pähklid, kala, tomat, maasikad), toidulisandid (asovärvid, konservandid jne), allergeenid (õietolmud, kodutolmulest, loomadekarvad), aga ka infektsioonid (hepatiit? katkised hambad?), füüsikalised tegurid. Ja närvisüsteemil on väga suur osa lööbe tekkimisel, 1/3 patsientidest soodustavad haigust psühholoogilised faktorid. Ma usun, et oma perearstiga olete juba otsinud neid kõikvõimalikke põhjusi ja nagu ise kirjutate, ei oska te lööbe tekkimist millegagi seostada. Ei ole küll lohutus, kuid võib olla olete teie ka nende 70% PATSIENTIDE HULGAS, KELLEL põhjust ei selgugi. Kuna kurdate veel seedimisprobleemide üle, püüdke oma menüüst kõikvõimalikud allergeensed toiduained väljalülitada. Haigus võib kesta kuid ja aastaid, kuid 20% võib krooniline urtikaaria ka spontaanselt kaduda. Mida kauem urtikaaria kestab, seda väiksem on siiski lootus tema iseeneslikuks taandumiseks. Võtate pidevalt urtikaaria ravi, kuigi Claritini ja Zyrtecit samaaegselt ei ole teil mõtet võtta (sama toimega ravimid). Üks võimalus, et võtate mittesedatiivset antihistamiinikumi hommikul + sedatiivset antihistamiinikumi (Tavegyl) õhtul. Kui ise tunnete, et närvisüsteem teie puhul mängib rolli, soovitan kombineerida mittesedatiivset antihistamiinikumi (Claritin või Zyrtec) tritsüklilise antidepressandiga (seda peab arst välja kirjutama). Seedeprobleemide esinemisel annab ravi kombineerida ka teiste seedetrakti mõjuvate preparaatidega.
Allergiatestid peaks ikkagi ära tegema, kuigi pideval antihistamiinsel ravil nahateste ei saa teha. Kuid on võimalus Tartus ja Tallinnas veeniverest IgE antikehasid teatud allergeenidele määrata.

Kena suve teile,
dr. Maire Vasar