lehmapiimavalgu talumatus 14.05.04 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen tähele pannud, et minu 11 kuune tita ei kannata mõningaid toiduaineid, peamiselt läheb nahk punetama liigeste painutuskülgedel, samas näonahk on täiesti korras. Praegu lõikub tal hammas ja kõht on ka lahti, nahk on aga väga ilus. Hakkasin talle veidi aega tagasi andma keefiri ja nüüd ei teagi, kas kõht on lahti hambast või keefirist. Küsimus aga selline: kui laps ei kannata lehmapiima, siis kas võib olla nahk täiesti korras ja ainult kõht korrast ära, või esinevad mõlemad allergianähud koos?

Arst vastas:

dr Maire Vasar

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Üks toiduaine võib põhjustada väga mitmekesiseid ja erineva raskusastmega haigusnähte, ühe elundkonna või mitme elundkonna poolt. Seega, ka lehmapiimaallergia/talumatuse korral võivad esineda ainult seedetrakti sümptomid - näiteks kõhulahtisus. Teie kirjast ei selgu, kas laps on siiani olnud rinnapiimatoidul või siiski piimasegusid saanud. Tavaliselt kasvavad lapsed 1-2.eluaasta jooksul piimaallergiast välja ja nad taluvad hapendatud piimasegusid (keefiri) paremini kui rõõska piima. Seega arvan, et kõhulahtisus keefirist põhjustatud ei ole. Kuid teie tita on siiski reageerinud mõningatele toiduainetele ekseemina. Põhjusliku toidaine täpsemaks väljaselgitamiseks on vaja toidupäevikut. Kõhulahtisuse püsides soovitan konsulteerida siiski oma perearstiga.

Parimate soovidega,
dr. Maire Vasar