Diagnoos "ROOS" 15.03.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan Teile esimest korda ja proovin võimalikult lühikeselt teha. Nimelt on minu lähisugulasel paremal jalal augu taoline moodustis, millele andsid arstid esialgse diagnoosina nimeks ROOS. See tekkis umbes 1 kuu tagasi, kui hakkasid külmavärinad ja valu jalas. Nüüdseks on ta juba pikali kuna ei saa enam jalal kõndida, valu pärast. Sooviksin teada, kas on võimalik sellist asja opereerida või kas on üldse sellel haigusele ravi, mis aitaks? Jään teie vastust ootama!

Lugupidamisega M.Popman

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Roospõletikuks nimetatakse streptokokkidest (liik baktereid) põhjustatud ägedat naha ja nahaaluskoe põletikku. Kõige sagedamini esineb see jalgadel, aga ka näopiirkonnas ja kätel. Selle tagajärjel võib tekkida naha kärbumine ehk nekroos, millest siis moodudtubki Teie poolt kirjeldatud "augu taoline" moodustis, mida meditsiiniliselt nimetatakse haavandiks. Haavandit enam roosiks ei nimetata. Roospõletiku ravi ja haavandi ravi on erinevad. Operatiivne ravi haavandi korral seisneb nekrootiliste ehk surnud kudede eemaldamises, võimalikud on ka nahasiirdamised. Normaalse verevarustuse korral peaks haavand paranema ka ilma operatiivse ravita. Mitteparanevad haavandid viitavad mingile verevarustuse häirele. Verevarustuse häired võivad olla arteriaalset ja venoosset tüüpi, sõltuvalt sellest millise tüübiga tegemist, oleneb ka ravi. Ka verevarustuse probleeme on võimalik operatiivselt ravida. Milline ravi oleks näidustatud Teie sugulasele, saab otsustada peale tema läbivaatust.