Lamatis 21.08.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures ühe oma halvasti paraneva haava pärast. Aastaid tagasi oli mul trauma, mille tagajärjeks oli lülisamba murd, mille tagajärjel tekkis liikumispuue. Käin kepiga. Kahjuks on probleeme ka tundlikusega. Vahelduva eduga on on ka tekkinud väikseid lamatisi ja need ka aja jooksul paranenud.

Nüüd on juba 10 kuud väike haav tuhara peal, paraneb peaaegu ära kuid siis tekib mingi mädanik ja auk on jälle sees. See pole eriti suur u 1 cm. sügavune 1x1 cm. suur. Pidevalt tahab nagu pealt kinni kasvada kuid millegipärast alt ei kasva järgi. Kas kirurgiliselt oleks võimalik midagi ette võtta, äkki tuleks halb liha, mis ei taha kasvada ümbert ära lõigata? Olen saatusekaaslaste käest kuulnud, et midagi opereeritakse ja siis hakkavad haavad paremini kinni kasvama. Äkki oskate ka mingit head rohtu soovitada, millega selliseid haavu parandada. Apteegis soovitatakse sadu erinevaid salve, kuid siiani on see ainult raha raiskamine.

Mees 37.a.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kirjelduse järgi on Teil neurotroofiline haavand, mis on tõesti väga raskesti ravitav ja halvasti paranev. Kahjuks pole minu teada olemas ühtegi imerohtu, mille kasutamisel võib 100% kindlusega loota paranemist. Kõige tähtsam selliste haavandite ravis on vältida survet haavandile. Kuigi ma ei tea täpselt, kus paikneb Teie haavand, on see tõenäoliselt piirkonnas, millele langeb kõige suurem surve istumisel. Loomulikult on kerge soovitada mitte istuda, kuid praktika näitab, et ainult nii on lootust havandi paranemiseks. Kas tasub rakendada ka haavandi puhul operatiivset ravi, oleneb haavandist. Isegi siis, kui õnnestub haavand kokku kasvatada, jääb alles risk haavandi taastekkele, kuna piirkonna innervatsioon (s.o.närvivarustus) on häiritud.

Täpsema soovituse saamiseks peaksite tulema kirurgi vastuvõtule.