Jämesoole laiend 06.07.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen 30-aastane naine. Mul on arsti sõnul jämesoole laiend. Olen seetõttu teadlikult oma toitumisharjumusi muutnud, tarvitan palju juurvilju, nii toorelt kui keedetud, vähe liha ja piimatooteid, joon palju vett ja mahlu. Kuid ilma lahtistita väljuvad näiteks täna söödud toidu jäägid alles ülehomme, seni on aga raskustunne ja kõht muliseb laiendi kohalt. Algul arvati, et dieediga ( ülevalmainitud ) tõmbub laiend ise tagasi. Aga see vaev on mul juba ca 8 aastat ( esimese raseduse ajal tekkis ) ja vaatamata kõigele, mis olen teinud, ei ole paranemist märgata. Mida teha? Olen kuulnud, et laiendit opereeritakse.

Tahakski teada, kas see on raske lõikus, millistel juhtudel seda tehakse ja kaua võtab paranemine aega? Milline on Teie seisukoht - kas lõikus või veel proovida dieediga? Kas on õige, et laiend võib ise tagasi tõmbuda?

Ootan väga vastust, aitäh.

Kristi

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Jämesoole laiend - megakoolon - on anatoomiline seisund, kus sooleseinas puuduvad närvirakud, mis vastutavad sooleseina toonuse eest. Kas Teie haigus on sellega seotud, on raske öelda ilma röntgenpilte nägemata. Kui haigus on sellest, siis iseeneseslikku paranemist pole loota - sool jääb ikka laienenuks. Kui see sooleosa ei ole väga suur, on sellega võimalik elada rakendades juba Teie enda poolt nimetatud vehendeid - dieet, lahtistid. Kui nendest enam ei piisa, on näidustatud operatiivne vahelesegamine, mis seisneb laienenud sooleosa eemaldamises. Seda tuleb lugeda keskmise raskusega operatsiooniks, kui seda tehakse nn. plaanilises korras. Kui aga lõikusvajadus tekib erakorraliselt (soolesulguse seisundis) tuleb lõikust lugeda raskete hulka - sool on ette valmistamata, pole harv, et sellistel juhtudel tuleb teha ka 2 operatsiooni. Nagu juba eespool mainisin tehakse seda lõikust siis, kui inimene enam ei suuda elada kasutades profülaktikameetmeid kõhukinnisuse vältimiseks. Kuna iga operatsiooniga kaasnevad alati ka riskid, tuleb kaaluda alati eelnevalt kõiki poolt ja vastuargumente. Ka Teie enda soovi võetakse otsustamisel arvesse. Paranemine peaks toimuma 1-1,5 kuu vältel.