Jälle veenilaienditest 26.06.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lp Jaan Tepp,

Mul on selline mure. Olen 29-aastane naine. Peale rasedusi on mu veresooned jalgadel suured ja sinised, nad ka valutavad, eriti palavate ilmadega ja peale tööpäeva ( istuv töö ). Ilusad mu jalad nüüd küll ei ole, aga veresooned ei ole kogu aeg sellised kobrulised ka, nagu mõnel olen näinud, päris punni lähevad siis, kui kaua olen püstijalu olnud ja väga palava ilmaga. Perearst ütles, et kui veel ei ole sellised kobrulised, siis ei tehta mingit operatsiooni ( saatekirja ma muidugi ka ei saanud ). Samas olen kuulnud ka seisukohta, et kobrulisi veresooni on juba hilja opereerida.

Tahakski teada, kes oskab otsustada operatsiooni vajaduse üle. Kui ikka need suurenenud veresooned vaevavad, kas see juba ei ole mingi ohumärk? Kõigil mu onudel ja tädidel, emal ja vanaemal on olnud veenilaiendid, mida on ka kõigil opereeritud.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Vaevuste järgi võiks arvata, et Teie veenilaiendid on siiski väärt opereerimist, kuigi absoluutse kindlusega oskan vastata vaid peale Teie läbivaatust. Otsustada veenilaiendite operatsioonivajaduse üle saabki vaid selliseid operatsioone tegev kirurg. Praeguse korra kohaselt on selleks siiski vajalik perearsti saatekiri - loodan, et selle siiski saate, kuigi Te ise väga pessimistlikult kirjutate, et "saatekirja ma muidugi ei saanud". Mis puutub jalgade valutamisse peale pikemaajalist seismist, siis see ei pruugi alati tähendada, et tegemist on veenilaienditega. Heaks abivahendiks sellistel juhtudel, ükskõik millest on jalad peale seismist valusad, on tugisukad.

Võite pöörduda Mustamäe Haigla konsultatiivsesse polikliinikusse kirurgi vastuvõtule, eelnevalt soovitav registreerida helistades 6971135.