Maksatsirroos 23.05.01 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

VA.Doktor!

Minu umbes kuuajatagune küsimus ei ole vist Teieni jõudnud,või esitasin küsimuse valele tohtrile. Üritan veel.Minu 70. aastasel isal diagnoositi maksatsirroos(a-genotüüp).Peale selle on tal veel C hepatiit,mis tohtrite sõnul on saadud korduvate vereülekannete tõttu.Esimene vereülekanne tehti isale peale ränka autoavariid 45 aastat tagasi,kusjuures sai tugevalt kannatada ka maks. Isa on elanud tervislikku elu,joobnuna ei ole me teda iial näinud.Palun Teiepoolset kommentaari sellele hagusele (tsirroos).Millised on ravivõimalused,edasine prognoos? Ette tänades,Tiina.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Maksa tsiroos ehk maksa sidekoestumine on tõsine haigus. Põhjuseid tsirroosi tekkeks on põhimõtteliselt 4 liiki: 1) peale hepatiidi põdemist 2)maksa toksiline kahjustus (siia kuulub ka alkohol) 3)sapiteede haigustest pöhjustatud 4)kroonilisest südamepuudulikkusest põhjustatud. Igal neil on omad mehhanismid tsirroosi tekkeks, kuid tulemus on kõikidel juhtudel sama - maksarakud asenduvad sidekoe rakkudega, maksa funktsioon langeb. Dekompenseeritud maksapuudulikkus väljendub kollasuse tekkes. Maksatsirroosi tüsistuseks on söögitoru veenilaiendite teke, millest võivad tekkida seedetrakti verejooksud. Kõige sagedamini tekibki tsiroos peale hepatiitide põdemist, eriti peale C hepatiiti, teine põhjus sageduse järgi on alkohol. Maksatsiroosi välja ravida ei ole kaasaja teadmiste järgi võimalik, ravi seisneb protsessi võimalikus pidurdamises. Haiguse terminaalses faasis on mõeldav ka maksa transplantatsioon.

Teie isa puhul on ilmselt tegemist C hepatiidi järgse maksatsiroosiga. See, et Teie isa alkoholiga ei liialda, ongi ilmselt lasknud tal 45 aastat rahuldavalt elada. Ravimiseks peaksite siiski pöörduma oma perearsti, või läbi tema gastroenteroloogi poole - universaalset ravi, mis kõigile aitab, ei ole.