sääreluude murrud 14.04.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Minu tuttaval, 40-a naisel juhtus 5.märtsil õnnetus - kukkus nii õnnetult, et murdis paremal jalal mõlemad sääreluud. Talle tehti op ja paigaldati mingid kruvid vms. Jalg on kipsis; haiglas öeldi, et kaks kuud. Kuna haiglas sai nii vähe infot ja haige oli endast väljas, siis nüüd on mitmeid küsimusi.
1.Millal peaks hakkama jalale toetuma? Ta ütleb, et jalg on valus ja ei saa.
2.Kas hüppeliigese paistetus on normaalne olukord? See tekkis sel nädalal.
3.Kuidas mõjub op-ihaavale kips? Tal haav valutab ja kips justkui hõõrub?
4.Kas peaks pöörduma kuhugi? Kuhu? Ta elab Tartus, aga oma raviarsti on võimatu otse telefoniga kätte saada.
Ette tänades murelik kodanik

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kõik need küsimused tuleks ikka esitada oma raviarstile, kuna vastus sõltub suuresti konkreetsest situatsioonist. Mingisuguse jõuga peaks võima nüüd küll juba toetuda, kindlasti mitte täie raskusega. Esialgu paistetus on paratamatus. Kips vastu haava ei tee midagi halba iseasi et hõõruma ta küll ei peaks. Soovitaksin Teie tuttaval pöörduda siiski oma raviarsti poole, ma ei usu, et teda pole üldse võimalik tabada.