sapikivid ja sapikivide suurus 05.05.17 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Sapipõie sein sile, valendikus kivid, suurim 1,2 cm. Millest sapikivid tekivad?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kivid tekivad sapist, mis on vedelik - erinevate soolade lahus. Sapipõies toimub sapi kontsentreerumine. Kui kontsentratsioon muutub liiga suureks, siis toimub kristallide väljasadenemine lahusest, mille ümber hakkavadki moodustuma kivid.