Kaua paranev haav. 06.10.07 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Olen väga mures oma vanaema pärast. Umbes aasta tagasi sai ta koeralt kriimustada (haav on sääre peal) ning see haav ei taha paraneda. Alguses oli see väike, kuid nüüd on läinud suuremaks ning näeb väga kole välja. Haavast eristub mädast vedelikku ning jalg on ka mujalt haava ümbert paistes ja valulik. Ta on käinud ka kirurgi juures, kuid ei saanud sealt mingisugust abi. Oleme ka kõiki muid võimalikke ravimeetodeid proovinud, kuid miski ei aita. Jalgadega on tal muidu üldse probleeme, verevarustus on halb. Ehk oskate aidata, milles võib olla probleem ja kas on võimalik üldse ravida. Ette tänades.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Vanemate inimeste mitteparanevad haavad(haavandid) jalgadel ongi halva verevarustuse tagajärg + südamepuudulikkus, mis põhjustab jalgade turset. Ainult lokaalne ravi - sidumised jne. ei anna sageli soovitud tulemust. Kõige tähtsam on lahti saada tursest. Selleks oleks vajalik voodireziim ja jala hoidmine muust kehast kõrgemal. Südame puudulikkuse korral vajalik ka selle kompensatsiooni viimine. Kui on arteriaalse verevarustuse häire, siis vajalik ka selle parandamine - tuleb arvesse vaid statsionaarsetes tingimustes. Kui seda kõike teha, siis on lootust paranemisele. Alati ei õnnestu südamepuudulikkust kompenseerida ja ka arteriaalne verevarustus pole alati taastatav. Sellisel juhul on prognoos paranemisele kehv.