nukk suure varba juures 11.08.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline mure: viimase aasta jooksul on "nukk" suure varba juures muutunud punakas- siniseks, kasvanud suuremaks kui enne ja valulikuks. Valutab lausa iga päev ja nahk on tundlik. Kas on mingit kodust ravi olemas või tuleb lõigata? Kui operatsioon on vajalik, kas saab Viru haigekassas kindlustatud inimene vastuvõtule ja opile ka Tallinnas?
Aitäh ette vastuse eest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Nukk inimese pöial tekib ristivõlvi lamenemisest. Selle tõttu jalatseid kandes tekib väljaulatuvale nukile tavalisest suurem surve ja sinna tekib põletik. Halva hügieeni korral võib tekkida ka mädanik. Kodusel teel nukist kindlasti lahti ei saa, küll aga saab vähendada survet nukile ja seega vältida põletiku teket - kanda võimalikult mugavaid jalatseid, millest survet ei teki. Ideaal on paljajalu kõndimine. Juba tekkinud põletikule kõlbavad ka kõik muud põletikuvastased toimingud kompressid, vannid, jne.
Viru haigekassa inimene saab op ravile ka Tallinnasse tulla. Selleks peab võtma oma perearstilt saatekirja ja registreerima end ortopeedi vastuvõtule.