Konnasilmad 09.02.04 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Nii umbes 5-6aastat tagasi oli mul mõlema jalatalla all konnasilmad. Mõlemal u. 4-8 tk. Siis opereeriti ühelt jalalt need ära. Teise jala alt kadusid need hiljem ise ära, sinna pole neid tänase päevani tagasi tulnud. Kahjuks opereeritud jalatalla all on nüüd konnasilmad tagasi. Erineva suurusega, kokku 8. Olen mitmeid konnasilmade eemaldusvõimalusi proovinud. Aga miski ei aita. Kas ma peaks jälle kirurgi oole pöörduma? Hirmutav on see, et need on tagasi sellel jalal mida kunagi opereeriti. Aitäh.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Konnasilmadest lahtisaamine pole nii keeruline probleem, kui nende retsidiivi vältimine. Lahtisamiseks kasutatakse üldhügieenilisi jalavanne, keratolüütilisi lahuseid + mehaanilist paksenenud nahaosa eemaldamist. Täpsemaks instruktsiooniks peaksite pöörduma nahaarstile.
Üldiselt konnasilmade operatiivne ravi ei ole mitte see kõige õigem. Konnasilma tekkepõhjuseks on pikemaaegne hõõrdumine või surve, millele organism vastab naha pindmiste kihtide sarvestumisega, millele hiljem võib lisanduda haavandumine ja põletik. Kui sarvestunud koht välja lõigata, tekib selle koha peale reeglina nahast kõrgem arm, mis omakorda võib olla hõõrumise põhjuseks ja nii lõpmatuseni. Et vältida konnasilmade teket tuleb kanda vaid mugavaid, mitte pigistavaid ega hõõruvaid jalanõusid. Alati ei piisa isegi sellest, kuna põhjuseks võib olla ka muutunud jalapöia kujus, mille tõttu tekivad survepunktid seal, kus nad ei peaks olema. Siis oleks vaja juba ortopeedi abi, kes siis otsustab kas on vajalik jalakuju korrigeerimine või ortopeedilise jalatsi (või ka lihtsalt tallatoe ) kasutamine.