kasvav nukk 24.05.03 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere.
Vanasõna järgi parem varem kui hiljem,siis olen mures oma vasaku jala suure varba liigese pärast, millele on hakanud väike kühm kerkima, ka valutab natuke.Olen kuulnud, et see nukk(millele ma ei oska õiget nime anda), tekib kitsaste kingade kandmisest, aga iseennast ma selles süüdistada ei saa. Jalanõud on üldiselt olnud avarad. Olen proovinud määrida ka joodiga , nii soovitas üks vanamemm. Olen näinud inimesi, kellel jalanõud on moondunud nende nukkide pärast, see on nii kole. Palun Teilt nõu, mis selle tekke ära hoiaks, mida peaksin ette võtma.
Tänan Teid ette.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Nn."suure varba nukk" on meditsiinilises terminoloogias tuntud kui "hallux valgus". Tekib see jala ristivõlvi lamenemisest, mille käigus I metatarsaalluu (pöialuu) pähiku see osa, mis peaks olema suunatud alla, pöördub sissepoole. Sellele lisandub harilikult ka kroonilisest hõõrdumisest põletik limapaunale.
Et vältida jalavõlvide edasist lamenemist, peaksite kandma tallatugesid. Joodiga määrimine profülaktika seisukohalt küll õigustatud ei ole. Soovitan pöörduda Teil ortopeedile, kes oskab Teile konkreetsemaid juhiseid anda.