Seedehäired 03.05.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Küsimus seoses seedimisega. Viimased paar kuud on seedimine aeglustunud. Kõht ei ole kinni, vaid pigem on probleem väljutamisega. Tundub nagu sool ei töötaks, ei lükka toitu välja. Olen kasutanud duphalaci, mis tekitas suuri kõhugaase ning olulist tulemust ei andnud. Proovitud on ka forlax, mis samuti tulemust ei andnud. Perearst saatis koloskoopia uuringule. Enne uuirngut joodud ära ilusti 4L Fortransi (millest päris suur osa jäi soolestikku). Kuigi sõin viimati eelneva päeva lõunal. Uuring sai teostatud vaid 40cm, kuna valu kõhus oli suur. Ilmselt oli see ka seetõttu, et sool oli täis veel ning arst ütles ka et kuna olen kõhna siis ongi valusam. Edasisi soovitusi gastroenteroloog ei andnud. Peale seda kirjutas pereast veel fortransi et vedelik soo´lest välja saada, mis kahjuks ei õnnestunud. Praeguseks on uuringust möödas 5 päeva, peale seda kõht läbi pole käinud. Õhtuti on kuulda tugevat mulksumist ning peale vajutades ja masseerides kuulda ning tunda soolesisu. Kõhupuhitus ja gaasid on suhteliselt igapäevane. 16.05 on üldkirurgi juures aeg. Mida aga soovitaksite teha? Olen lisanud menüüsse kiudaine rikkad toidud, võtan lisaks ka psülliumi. Joon piisavalt vedelikku, teen regulaarselt tenni( mis viimasel ajal on häiritud) Kas oskate omaltpoolt anda mõne soovituse?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Igal juhul tuleb kuidagi jämesoole seisund lõpuni selgitada - kas on mingit mehhaanilist takistust soolesisu edasiliikumisel. Kui seda ei ole, siis on 2 võimalust - kas medikamentidega (mida olete juba teinud) tagada sooltrakti läbikäimine või kirurgiliselt lühendada jämesoolt, et sool saaks endaga hakkama.