jalad mädanevad 20.01.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

sooviks teada mis haavandid need on ja mis neid põhjustada võib. Ema on haiglas olnud juba ja mitte miskit ei ole muutunud on valusad jalad ja punetavad ning ajavad hirmsasti mäda välja. Ehk on mingi ravivõimalus ? See on juba aastaid kestnud ja arstid siiani pole midagi teinud.lisan ka pildi.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Ainult jala põhjal on raske midagi põhjapanevat otsustada. Tegu on komplekse patoloogiaga - 1) kardiaalne puudulikkus 2) venoosne puudulikkus või lümfodeem - ilmselt põdenud kunagi roospõletikku 3) nahainfektsioon. Ravima peaks kõiki kolme komponenti. Kiiret paranemist loota ei ole. Kõik oleneb, palju on südamel reservi. Esmatähtis on jagu saada tursest, mis põhjustab pidevat koevedeliku eritust. Hästi aitab sellistel juhtudel voodireziim - lamamine jalad ülespoole. Tõusta vaid tualetis käimiseks ja söömiseks. Tuleb kindlasti tarvitada diureetikume (vee väljutajad) ja antibakteriaalset ravi vastavalt tundlikkusele.
Kirja teel pole ravi korraldamine kindlasti võimalik. Vaja läheks ikkagi haiglaravi.