Viienda metatarsaalluu murd ja jala liigutamine 18.01.16 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Lugesin, et tegelete peamiselt muude kirurgia teemadega, aga küsin lootuses, et ehk oskate siiski luudega seotud küsimusele vastata. 7. jaanuaril murdsin parema jala viienda metatarsaalluu. Jalg pandi kipsi ja arst käskis teda hoida tõstetud ja mitte peale toetada. Nelja nädala möödudes lubati kandma hakata käimissaabast, aga ilma jalale koormust avaldamata. Kuna luu paranemise jaoks on vajalik hea vereringe haige koha ümber, siis tekkis mul küsimus - kas jalalaba ja varbaid võib vereringe parandamiseks liigutada ja kas jalg peab tõstetud olema ka peale esialgse turse alanemist? Kas varvaste ja jalalaba liigutamine võib kahjustada luude kokkukasvamist või põhjustada luuotste dislokatsiooni? Kui ma kipsi peale neljandat nädalat ära võtan ja saabast kandma hakkan, siis kas öösiti võib saabas jalast ära olla? Kui võib, siis kas peab midagi silmas pidama, et mitte kokkukasvamata luud kahjustada?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Varvaste ja jalalaba liigutamine kipsi pealoleku ajal ei tohiks kahjustada ega dislokatsiooni põhjustada. Öösiti saabast kanda pole vaja. Liiga vara ei tohi koormust anda.