stoom 13.09.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. minus selline küsimus(mure) nii umbes pool aastat tagasi rajati mulle lõppkolostom. ühesõnaga sain koti aga soole alumine ots ja kõik on alles, stoom rajati kuna puudub pärasoole sulgurlihas. nii minu küsimus nüüd järgmine et kas on võimalik kuidagi mingi sulgur rajada, siirdada? ise ma nagu tunneks et mingi lihase liikumine on kui kokkutõmmet teha või nii ja kui see pole ikka päris sulgur seal siis on ehk võimalik tekitada mingisugunegi sulgurlihas mis võiks toimida nn selle tunda oleva lihase abil, kuidagi sellega midagi ühendada? ja kas on võimalik sool taas ühendada? olen muidu 26 a

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Stoomi rajati Teile ilmselt seetõttu, et muud võimalust ei nähtud. Mul ei ole teada, mispärast Teie sulgurlihas ei toimi, kas on olnud trauma, või sulgurit üldse ei olegi. Põhimõtteliselt on sulgurlihase funktsiooni puudumise korral) 3 võimalust 1) sulgurlihase olemasolul tema plastika. Puudumise korral 2) asendamine sünteetilise protees-aparaadiga või 3) ümber pärasoole oma reie lihasest uue sulguri moodustamine ja selle elektriline stimulatsioon.
Soolepidavuse taastamine on kindlasti võimalik, aga mõttekas on see vaid juhul, kui sfinkter peab. Hea tulemus 2. ja 3. juhul saavutatakse mitte rohkem kui 50% juhtudest.