Maksatsirroos 22.07.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Selle aasta alguses hakkas kaduma abikaasal (tema andmed on kirjas) isu, kõik toit oli hapu, peale magusa. Ka kõrvad hakkasid kumisema, nagu oleks lennukis. Sellega kaasnes ka , et ta ei saanud hästi rääkidagi.Peale selle muudkui miski ajas teda öökima. Maikuuks oli juba asi nii kaugel, et oli niipalju kaotanud kaalu, et ei jõudnud enam liikuda. Päevane päeva norm oli ütleme poolteist pelmeeni ja pool jäätist ja magus kohuke. Pöördusime perearsti poole, tema soovitas EMOsse pöörduda. Sinna me ka läksime. Sealt pandi ta kirurgia osakonda ja pärast paljusid analüüside tegemist lõigati ära sapipõis kividega ja diagnoosiks sai kaugele areneud maksa alkoholitsirroos. Alkoholi on ta oma elu jooksul joonud küll, rohkem kui tohiks. Pärast paari päeva lasti ta koju. Nüüd võtab Carsili kuid ükski sümpton pole kadunud. Ikka on kõik hapu, saab süüa ainult magusat. Joob vähe vett kuna ei saa, ajab öökima. Jõudu pole üldse. Operatsioonist on möödas 20 päeva. Alkoholist ja suitsetamisest on täiesti loobunud.
Küsimus ongi selles, kas on veel vara oodata mingeidki tulemusi, et läheb natukene paremaks, et kaoks ära happesus . Kõrvetisi tal pole.olnud. Lihtsalt kõik mida sööb tundub hapuna. Ja kui inimene loobub nüüd alkoholist, siis kui kaua võib ta veel elada selle diagnoosiga.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Alkohoolne maksatsirros on väga raske haigus. Olenevalt haiguse astmest, võivad muutused olla taaspöördumatud - maksakude on asendunud sidekoega. Selle haiguse ravi ei ole väga efektiivne ja kui toimib siis väga pika aja jooksul - kindlasti kauem, kui Teie puhul. Kõige tähtsam on igasugusest alkoholist loobumine. Kõige efektiivsem ravi on maksasiirdamine, mis on aga doonororganite kättesaadavuse tõttu piiratud. Maksasiirdamist tehakse Eestis vaid Tartu Ülikooli Kliinikumis. Oma perearstiga võiksite rääkida ka sellest, tema võiks anda saatekirja konsultatsioonile.