Dieet sapipõie eemaldamise järgselt 04.07.15 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, olen noor imetav ema kellel eemaldati hiljuti sapipõis koos kividega. Nüüd olen natuke nõutu, kuna ei tea enam mida süüa ja millal. Haiglast saadud juhised olid üldised ja napid. Varsti saab üks nädal peale oppi kui olen lahjasid rasvavabu toiduaineid söönud( hommikuks puder, lõunaks supp või keedetud kana ja juurviljad). Millal aga võin pudrule näit võid panna või oliivõli natukene ahjus küpsetamisel kasutada? Kas tohin võtta imetavale emale mõeldud kompleksvitamiini( pean silmas, et kas need imenduvad)? Rasvast ja praetut väldin nagunii kuid kuna imetan siis kardan, et laps ei saa piisavalt toitaineid. Kas avokaadot võin süüa ning piimatooteid või nt sojapiimatooteid? Kas hooajapuuviljadest peale arbuusi ka miskit võiksin süüa ning näit värskelt ise pressitud peedi-või porgandimahl? Kuidas on lood näit sepiku ja leivaga ning kikerhernestest valmistatud hummusega? Mul tuli nüüd nii palju küsimusi, kuid loodan, et oskate neist vähemalt mõnelegi vastata.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui tunnete end hästi ka söögiisu on hea, siis ma rangel dieedi erilist vajadust ei näe. Üldisi reegleid võiksite siiski järgia - mitte süüa korraga liiga palju, vältida vürtsikaid ja väga rasvaseid ja praetud toite. Pikkamööda hakake endale lubama järjest enam, kuni lähete täiesti tavalisele dieedile üle. Inimesed on erinevad - mõnedel mõningad toiduained põhjustavad vaevusi, sellest ka hoiatused. Teised ei pea üldse dieeti ja neil pole mingeid vaevusi. "Kuulake" oma organismi. Pikkamööda laiendage oma toidumenüüd, kui mõni asi ei sobi (tekib iiveldus, raskustunne, valu), jätke see välja.