Valud pärast sapipõie eemaldamist 27.10.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul eemaldati sapipõis 1,5 aastat tagasi. Valud on sellest saati n.ö.vahelduva eduga. Tekivad need valud reeglina siis, kui öösel ennast keeran või sirutan, aga ka siis, kui midagi tõstan. Valud saavad siis alguse ja on 2-3 päeva väga ägedad. Kui ennast igati hoian ja isegi öösel praktiliselt ei maga ja jälgin, et kuidagi järsult ei pööraks, siis nii 8-10 päevaga lähevad valud tasapisi pehmemaks.
Tegu on selliste valudega paremas küljes nagu läheks seal midagi katki või rebeneks. Ägedal perioodil on ka hingates külje sees valus ja tunne on justkui kergelt kõriseks seal midagi. Eriti valus on siis kui köhida või aevastada, samuti siis kui peaks naerma.
See naermise/köhatamise valu on olemas pidevalt, ka siis kui on selline periood kui kõht otseselt 24/7 ei valuta. See on selline tunne, mis paneb automaatselt käega kõhust kinni haarama.
Kirjutan siia seepärast, et ei oska enam rohkem midagi ette võtta.
Olen käinud korduvalt perearstil, mulle on tehtud kahel korral ultraheli ja ühel korral MRT-uuring, aga kahjuks ei näita need midagi. Samuti olen korra valude ägedal perioodil pöördunud EMO-sse, kus samuti otsest põhjust ei selgunud.
Ma tõesti ei ole hüpohondrik, kes tahaks lihtsalt mööda arste jooksta, aga need valud on ikka päris pahad ja ma ei oska enam kuhugi pöörduda.
Lugesin ka siit mitmetetest probleemidest ja saan aru, et sageli soovitatakse lihtsalt arsti poole pöörduda, aga seda olen ma juba teinud.
Samuti lugesin mitmetest ingliskeelsetest foorumitest, millest olen aru saanud, et tuleb ette näiteks juhtumeid, kui tegu on närvide kahjustusega või näiteks klambrite rebendiga vahelihasesse(?), aga kuivõrd ma pole meditsiinilise haridusega, siis ei oska ma muidugi ise aru saada, kas üks või teine võib minu puhul kehtida
Mida te soovitate mul ette võtta?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kahjuks pole ka mina imearst, kes vaid jutu järgi ja ühtegi uuringut teadmata paneks diagnoosi ja määraks efektiivse ravi. Soovitaksin ikkagi pöörduda Teid opereerinud arsti poole ja koos otsida probleemile lahendust, või vähemalt seletust. Mina ei tea isegi, kas Teile tehti avatud või laparoskoopiline operatsioon. Esimesel puhul üheks põhjuseks võivad olla nn. närvivalud (võiks aidata blokaad). Ka võivad põhjuseks olla kivid sapiteedes, kõhunäärme probleemid, liited kõhuorganute vahel, haavand kaksteistsõrmiksooles jne. Klambrite rebendist vahelihasesse mina pole valu põhjusena varem siiski kohanud.