Ortopeediline küsimus-hüppeliiges 16.10.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on selline mure, et mul on olnud juba paar aastat probleeme hüppeliigesega, sest sidemed on nõrgad olnud ja tihti nad ei suuda taastuda kui jälle uuesti jalg välja käis. Nüüd nädal aega tagasi läks jalaga niiviisi, et sidemed lausa purunesid osaliselt ja valu oli meeletu. Olin jala välja käimist korduvalt kogenud ja olin harjunud juba, aga seekord oli hoopis midagi teisiti. Läksin siis traumapunkti ja seekord oli nii valus kõndida. Pandi kips, kaheks nädalaks ja peale seda 3 nädalat vastavat ortoosi. Esimene päev ei toetanud, teisel päeval vaikselt karkudega toetusin ja kolmas ja neljas ja viies päev ka, midagi polnud. Ainult hommikul andis natukene tunda, kui voodist üles pidin tõusma. Kuid viimased kolm päeva teeb see hüppeliiges päris kohutavat valu. No see on kannatatav, kuid siiski valus. Sidemed nagu kisuksid, kui näiteks vaikselt tõusen, siis mingi aeg harjub ära kui kõnnin ja kaob, kui jälle puhkan jalga pikali ja jälle tõusen, siis jälle nii valus. Jala välisküljel kuni poole sääreni kisuvad need. Kas see on normaalne? Ma väga loodan, et see on paranemisest või midagi. Natukene on hirm, kui kahe nädala pärast kips ära võetakse ja paremaks ei lähe. Kui tehakse nüüd nädala pärast pilt ja on normaalselt paranenud, kas oleks siiski vajalik külastus ortopeedi juurde? Loodan, et ehk oskate mind aidata, sest siin polnud valida eraldi ortopeedia valdkonda. Aitäh!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kuigi pole päris asjatundja, tundub asjade käik loomulik. Soovitan siiski jalga koormata nii vähe kui võimalik - ainult hädavajalikud toimetused. Kui ikkagi jääb pidev valu, mis aja teljel ei väöhene, siis oleks põhjus ka ortopeedi uuesti külastada.