Krambid kõhus ja iiveldus 04.04.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on kogu aeg aeg-ajalt kõhus krambid olnud ja vahepeal iiveldanud, aga ma olen selle alati kas ülesöömise, alasöömise, millegi halvaks läinud asja söömise tagajärjeks mõelnud. Aasta-kaks olen vaevelnud anoreksia- buliimia käes vahelduvalt. Pean veel mainima, et elan välismaal ja ei tea täpselt ka, kuhu pöörduda, sellepärast kirjutan siia, et saada vähemalt mõnigi juhtnöör edasiseks tegutsemiseks. 4 kuud tagasi läksin psühhiaatri juurde, tema kirjutas mulle välja buliimia ravimiseks mõeldud antidepressandid, aga nende võtmine ajas mu elu täielikult pea peale. Võibolla on lihtsalt ka asjade kokkulangevus ja mu olukord läks lihtsalt hullemaks sõltumata nendest depressantidest. Suhteliselt paralleelselt, aga nende võtma hakkamisega mul jalad ja käed värisevad, kui trepist käin või kirjutan, ma olen kogu aeg nii nõrk, et kõige lihtsamad tegevused ka väsitavad mu kohe ära ja paar korda olen lihtsalt kokku kukkunud, sest ma ei jõua jalgadel seista. Absoluutselt ilma seoseta, kas olen õhtul söönud palju või vähe, salatit või liha, vara või hilja, ma igal öösel ärkan mitu korda ülesse, sest mul on süda nii paha, et ei saa magada. Siinne psühhiaater ise ütles, et need on kõrvalmõjud, aga need kestavad juba 4 kuud. Ma otsustasin neid enam mitte võtta, aga kõik on ikka samamoodi. Gastro...sellise nimega kõhuarst, niipalju kui ma võõrkeelest aru sain, ütles et maohaavandeid ei ole, maoklapid ka ei ole lahti, et tema juures pole mul midagi teha. Kõhuga pidavat kõik korras olema. Pakkus välja, et äkki on psühholoogiline, esiteks mul ei ole nii tugev mõttemõju, et suudaksin ennast nõrkusest minestama mõelda või kui on kallis ülikoolis, mille eest ma praegu kogu palga maksan, et kui mul on eksam, siis ma pean sellele eksamile minema ja mitte kuskil raamatukogus lamama. Käisin ka veel kooli psühholoogi juures ja tema ka ütles, et mul ei tundu küll olevat midagi psüühilist. Palun välistame selle, et ma olen kõik välja mõelnud. Millise arsti poole peaksin nüüd pöörduma või mida peaksin endal kahtlustama? Aitäh abi eest.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui gastroenteroloog Teil mingit seedetrakti häda ei leia, peaks Teie probleem olema psühiaatriline - buliimia ja anorexia just viitavad sellele. Kuna ise olen kirurg, siis enda erialalst lähtuvalt ma kahjuks Teid aidata ei oska, kuna kirurgilist probleemi ei näe.