Päraku veritsus 04.04.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, olen 24 a noormees, minu häda hakkas umbes 4 aastat tagasi, töötan ekskavaatorijuhina, nimelt hädal käies on valus ja tuleb vahel verd. Algul pöördusin sellega perearsti poole, ta kirjutas mulle küünlad nimega Doloproct, kuid see ei aidanud. Siis pöördus Pärnu haiglasse ühe kirurgi poole, ta vaatas asja üle ja ütles, et mul välimised pärasoole lõhed. Kirjutas sama rohu, kuid salvina ning ütles, kui paari kuu jooksul paremaks ei lähe, siis peab tegema väikse operatsiooni, venitama pärakulihase välja, et ei takistaks hädal käia ja haavad saavad korralikult ära paraneda. Pidin hoiduma kopatööst, peale hädal käiku pesema veega puhtaks, mitte paberiga pühkima ja toituma nii, et kõht kinni ei jääks ning kiudainerikkaid toite sööma. Niisiis läks kolm kuud mööda, midagi muutunud ei olnud. Mõtlesin siis, et peaks pöörduma Tartu Ülikooli Kliinikumi. Sealt anti mulle selline vastus: ``Tule tagasi sii kui sa oled 80 ja sul on ikka selline häda``. Arst ütles, et toitumisega ja tööga pole siin mingit pistmist, et võin teha mistahes tööd ja süüa mida iganes soovin, isegi rohtu ei soovitanud panna. Nüüd ei teagi, mida teha, rohtu ma ei kasuta, kuna see ei aita, toitun ikkagi nii, et ei tekiks kõhukinnisust, sest see ikkagi aitab mingil määral, kuid füüsilist tööd tehes hakkab ikkagi veritsema. Mida tegema peaksin, kas pöörduma arsti poole või ootama kui saan 80?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui see segab Teil normaalset elamist, peaksite pöörduma ikkagi arsti poole. Minu arvates need soovitused mis Teile Pärnus anti, olid igati asjakohased. Tartu kolleegile tundusid võib-olla Teie hädad liiga tühised või polnud ta üldse sel alal pädev - ega ülikoolihaiglas töötamine tähenda automaatselt pädevust kõikidel aladel.