Mure maksaga 06.03.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Ei tea, kas kirjutan küsimuse õigele arstile, aga võimalusel paluksin väga Teie abi. Probleem selles, et perearst otsustas mulle määrata puukborrelioosi ravi- 3 nädalat Doxy M tablette. See ravi oli väga raske, iga päev peale tableti võtmist tundsin ennast väga halvasti, pea läks pahaks ja tohutu jõuetus. Viimasel, 3. nädalal hakkas paremal roiete all valutama. Tehti ultraheli ja sain üsna ehmatava vastuse. Kõike ei hakka kirja panema, ainult selle, mis jääb mulle arusaamtuks. Kajalisuse difuusne tõus. Parema sagara sagitaalmõõde 16 cm (lause välja nopitud). Lõpus. maksa suurenemine. Parenhüümi difuusne kahjustus-steatoosile viitav leid. Perearst ütles, et pidada dieeti, võttis ka täiendava vereproovi. Täpsemalt ei selgitatud, tagasi arstile lähen alles mõne päeva pärast. Maks ikka vaevab ja tekkinud mure. Kas saaksite selgitada, mis see täpsemalt on ja kas ainuilt dieet praegu oleks piisav? Võtan igapäevaselt südamerohud( betaloc), kõrgvererõhurohi, samuti astmapiip-Symbicort 2-4 x päevas) Suur tänu!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

maksa suurenemise põhjuseid võib olla palju. Peale maksahaiguste võib maks suureneda ka südame puudulikkusest. Olenevalt sellest, kas olete põdenud hepatiiti, võib maksakahjustus olla seotud ka sellega, samuti erinevad kemikaalid võivad kahjustada maksa. Kirugiliselt mina Teid kindlasti aidata ei saa. Peaksite pöörduma gastroenteroloogi poole.