Sapikivi operatsioon narkoosita 02.11.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mu vanaisale tehti täna hommikul Ida-Tallinna Keskhaiglas sapikivi operatsioon ilma mingisuguse tuimestuseta, kas see on võimalik? Väideti, et pole haiglal raha, aga miks selles enne patsienti ei teatatud ja oleks võidud pakkuda omaosalus tasu eest narkoosi.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Sapikivide operatsioon ilma narkoosita on võimalik, kuid kaasajal väga harva kasutusel. Kaasaegne sapikivide operatsioon toimub reeglina laparoskoopiliselt ja seda lokaalanesteesias teha ei saa (vähemalt mina pole kuulnud, et oleks tehtud). Seda, et Ida Tallinna Keskhaiglas tehti sapikivide operatsioon ilma igasuguse tuimestuseta ja põhjuseks toodi rahapuudus, mina lihtsalt ei usu. Kas aga olete kindel , et see oli opereatsioon? Ilma narkoosita tehakse sapikivide eemaldamist sapiteedest, kuid seda vähemalt Eestis me ei nimeta operatsiooniks vaid endoskoopiliseks protseduuriks.