Pikk jämesool ja sigmasool 11.10.12 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Irrigoskoopia: jämesool ja sigmasool pikk, moodustab paralleellingu. Viimase 5 a jooksul on juhtunud u 2 korda aastas väga ägeda valu hoog, mis haarab kogu kõhu nii, et pole võimalik liigutada, nagu midagi muudaks sees asendit, kestab kuni 2 päeva. Seedimine töötab ainult lahtisti toel. Kas Eestis tehakse pika jämesoole puhul operatsiooni? Tänan.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Eestis tehakse pika jämesoole korral operatsioone, kuigi seda tehakse harva. Operatiivne ravi kõhukinnisuse korral on vaid äärmine abinõu. Teie puhul nagu ma aru saan esinevad ka soolesulguse episoodid - ilmselt soole pöördumisest. See on juba palju konkreetsem näidustus operatsiooni teostamiseks. Igal operatsioonil on ka vastunäidustused, mida tuleb igal üksikul juhul eraldi kaaluda.