Tugeva väljaheite tõttu tekkinud haavand. 27.03.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere, mul on selline probleem, et minu väljaheited on niivõrd kõvad, et see on teinud minu pärasoolele väikse haavandi, mis igal korral, kui ma kakal käin, rebeneb uuesti lahti ja tuleb verd. Kuidas oleks võimalik, et mu väljaheited ei oleks nii kõvad, sest see ei ole loogiline. Arvan, kui mu kaka oleks vedelam, ei rebeneks mu haav uuesti lahti ja haav saaks ära paraneda.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Teie arutelu on täiesti õige. Kõhukinnisuse vältimiseks on erinevaid võimalusi. Esimene ja kõige füsioloogilisem - dieet. Süüa võimalikult rohke jäägiga toitu - puu ja juurviljad. Teiseks rohke liikumine - füüsiline aktiivsus stimuleerib sooletegevust puht mehhaaniliselt. Kui nendest jääb väheseks, siis tuleks pöörduda lahtistite poole - neid on väga erinevaid, ka apteegi käsimüügis, neid on mõistlik aeg ajalt vahetada. Ja kõige viimaseks (äärmiseks) võimaluseks on seedetrakti (jämesoole) lühendamine, et vedelik ei jõuaks väljaheitest sooltraktis tagasi imenduda.