Refluks pärast moa kirurgilist eemaldamist? 12.03.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tervist

Oleks üks küsimus seoses võimaliku sapi refluksiga (bile reflux). Nimelt mu emal (s.1954) opereeriti kaks kuud tagasi magu seoses avastatud maovähiga (I faas), ja kui taastumine operatsioonist on olnud hea ning verepilt korras, siis juba õige pea algasid rinnas, kuid esmajoones söögitorus keskmised või tugevad kõrvetised. Nende ilmumine polnud regulaarne, mõnel päeval polnud neid üldse, mõnel päeval olid aga äärmiselt tugevad, tuues kaasa sülje erituse ning huulte põletused. Praeguseks on juba kaks kuud kõrvetised olnud, ning söögitoru ja kurk on muutunud rünnakute tõttu valulikuks ning punetavad. Samas pole selge, kust see rünnak tuleb: magu enam pole (maohappe refluks välistatud) ning ultraheli näitas, et maks on korras ja seal mingeid anomaaliaid ei esinenud. Verest leiti küll mõningaid helikobakteri näitajaid. Erisugused ravimeid (nagu Nexium jt seda tüüpi mao happe vastu suunatud prootonpumba inhibiitorid) ei ole absoluutselt mingit tulemust andnud ning suutnud kõrvetisi peatada.
Kuidas peaks sellises olukorras edasi toimima? Plaanis on teha söögitoru gastroskoopiline uuring. Kas on mingeid rohte, mis on mõeldud just ja ainult sapi refluksi peatamiseks, kuna laia toimespektriga (ja esmajoones mao happe pidurdamiseks mõeldud) ravimid ei näikse tulemust andvat.

Lugupidamisega,
O.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Olete asjast päris õieti aru saanud. Mao happe tekke pidurdamisest kasu olla ei saa, kuna mao hapet ei saagi tekkida. Söögitoru ei kannata ei hapet ega ka aluselist sappi. Praeguse häda põhjus on sapirefluksis. Võiks proovida Maloxit ja ka Cerrucali. Kindlasti tuleb rakendada ka füüsikalisi meetodeid - peale sööki ei tohi pikali minna ja magada tuleks kõrgema peaalusega. Idee järgi peaksid need vaevused mõne aja pärast ise leevenduma.