Kõhukinnisus 11.02.11 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
5aastasel lapsel on juba aastaid olnud kõhukinnisusega probleeme. Nüüd diagnoositi et on pikk sigmasool. Kas see pikk sigmasool on tekkinud ebatervislikust toitumisest (makaronid, šokolaad jne.), pikaajalisest kõhukinnisusest või on see kaasasündinud probleem? Kas ainult toitumisega on võimalik seda probleemi likvideerida ja kaua sellega võib aega minna, et seedimine normaliseeruks. Ja kaua tohib kasutada lahtistavaid ravimeid (Duphalac, microlax jt. )

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Soole pikkus söömisest ei sõltu. Reeglina on kõhukinnisuse põhjuseks just pikk jämesool. Kõige parem on, kui seedetegevuse saaks normis hoida toiduga - süüa jääkiderohket toitu - juur ja puuviljad, kroovimata must leib. Kui dieet ei aita, tuleb kasutada lahtisteid. Kui ka see ei peaks aitama, tuleb nõu pidada ka kirurgiga.