Tromb(id) ja jala verevarustus 17.06.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Mind on viimase kolme aasta jooksul neli korda opereeritud (2x song; eesnäärme vähk; pidamatuse likvideerimiseks seadeldis ). Paraku kaasnes kõige eelnevaga ka vere "paksenemine", mis tipnes k a juuni alguses hospitaliseerimisega. Avastati tromb parema jala veenis ja paremas kopsutiivas. Käesoleval ajal on verevarustus jalas nii tugevasti häiritud, et püstiolekul algab jala paistetus, millega vahetevahel kaasneb halb enesetunne ja peapööritus. "Kummelikompress ja jalg üles" on argine päevakäsk.
Küsimus (ed): trombioht antud olukorras?; jala verevarustuse taastamine kirurgilisel teel? (dr.Põdramägi opereeris 1994.aastal veresoonte laiendeid)

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Süvaveenide trombi opereerimine ei ole kaasaegsete seisukohtade järgi näidustatud - igasugune opereerimine suurendab trombi tekke võimalusi veelgi. Süvaveeni tromb aja jooksul rekanaliseerub, vere vedeldamisega püütakse vältida trombi nn. "kasvamist" ja uue trombi teket. Rekanaliseerumisega mõnevõrra jala turse alaneb aga ei taastu veenides paiknevad klapid, mistõttu vertikaalasendis kipub jalg ikkagi tursuma. Selle vastu on praktiliselt ainukeseks abivahendiks pidev tugisukkade kandmine. Tugisukad tuleb endale valida täpselt mõõdu järgi, muidu on nende kandmine ebamugav.