Kas võib olla song? 03.06.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Probleemiks valu paremal kubeme piirkonnas, mõnikord on näha selline pehme kühm, tunda annab ka parem ristluu- ja puusapiirkond, tihti tundub, et pärast füüsilist koormust annab valu sagedamini tunda. Ebamäärased kaebused on olnud juba mitu aastat, kuid umbes pool aastat tagasi muutus valu kubemes teravaks ja igapäevaseks ning läksin perearstile. Tehti ultraheli, see oli korras. Neuroloog arvas jutu põhjal, et valu kubemes võib küll olla seljaga seotud. Siis soovitati naistearstile minna, kahtlustati endometrioosi. Aprillis oli laparoskoopia, mis seda kinnitas ( u 2cm endometrioom paremas munasarjas ja veel paar u 2mm kollet kusagil). Hetkel saan esimest kuud ravi Zoladexiga.
Nii selja- kui kubemevalu pole aga vähenenud, vaevama on jäänud naistearsti esimene küsimus, et ega teil song ei ole? Kui küsisin, kas ei peaks kontrollima, öeldi, et on endometrioos. Pehme kühm kubemes pole kadunud. Valu pole enamasti küll tugev, kuid igapäevane.
Kas song võib olla seotud selja- ja puusapiirkonna valudega, kuidas songa diagnoositakse, kas kirurgi juures? Kas kõhu ultraheli või siis laparoskoopia oleks pidanud seda näitama? Kirurgi juurde pääseb vist ainult saatekirjaga?
Tänud vastamast!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kui song lamades asendis on reponeerunud ei pruugi ultraheli uuringul teda näha. Puusa ja seljavalud pole songa puhul iseloomulikud, kuid ka mitte võimatud. Naistel siiski kubemesonga on suhteliselt harva, kuid on olemas ka igasuguseid kasuistilisi (haruldasi) songasid, mida on väga raske diagnoosida - vajavad diagnoosimiseks kompuuteuuringut.