Põlvesidemete vigastus 18.05.10 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Juhtus nii, et jalgpalli mängides tõmmati sisse ning põlve sisemised ristsidemed said viga. Esimesed päevad oli väga valus käia, edasi valu aina leevenes ning sain käia. Pöördusin siiski arstile ning öeldi, et kusagil 2 kuud paraneb ning soovitati kanda lahast. Kui pärast seda valutab edasi, siis pöörduda uuesti arstile. Aga huvitab rohkem küsimus, et millal pannakse põlv kipsi ja millal tehakse op? Mõlemal juhul on ju sidemed täielikult katki?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Tegu on ortopeedilise probleemiga, mis kahjuks pole minu eriala, olen üldkirurg.
Sidemete vigastus võib olla osaline ja täielik. Osalist vigastust ei pea opereerima. Ka täieliku ristandsidemete vigastust ei pea alati opereerima, kuna seda saab suuresti kompenseerida vastavate lihaste treenimisega, mis tagavad liigese stabiilsuse. Operatsiooni vajadus oleneb ka sellest, mis selle põlvega tulevikus teha kavatsetakse - tavalise elu jaoks - kõndimine jooksmine, - pole ristandsidemete taastamine obligatoorne. Aktiivse sportimise jaoks, eriti aladeel, mis liigest tugevasti koormavad, on aga jätkamiseks vajalik sidemete taastamine.