veenilaiendid-opi järgne käitumine 04.01.02 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

kas on loomulik, et kaks kuud peale veenilaiendite operatsiooni on jala sisekülg veel valulik või kui kaua selline tuim valu puudutamisel võib kesta? Olen täheldanud ka jälle põlveõndlas kerget soonte "kobrutamist" vaatamata sellele, et olen kogu operatsioonijärgse aja kandnud kõige tugevamaid Skudotex sukkpükse? Kas need nähtused on normaalsed või oleks põhjust muretsemiseks? Kui kiiresti saab otsustada operatsioonijärgselt veenisüstide vajalikkuse üle ja milliseid piiranguid sellised süstid normaalsele elurütmile seavad (kuuldavasti on keelatud päikese võtmine neli kuud peale nende süstide tegemist, saun, jooksmine jne.)?

Terv.

Mari

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Kaks kuud peale operatsiooni vähene valulikkus katsumisel võib olla - sõltub see kui suurte veenilaienditega oli tegemist ja kui suured hematoomid (verevalandid) loozidesse operatsioonijärgselt tekkisid. Kui põlveõndlas on tekkinud uued, või on need endisest ajast jäänud vanad veenilaiendid, saab neid edaspidi ravida kas uue operatsiooniga - võib teha ka kohaliku tuimestusega, kuna põhitüvi on väljas, või ka skleroteraapiaga - süstimisega. Enne paari kuu möödumist operatsioonist seda küll ette võtta ei ole vaja. Normaalsele elurütmile piirangud oleks mõlemal juhul mitte üle paari nädala - aktiivse tegutsemise korral oleks küll vaja kanda tugisukka või sidet.

Kõige selle otsustamiseks on kõige parem pöörduda siiski Teid opereerinud kirurgi poole.