Maksa tsirroos/maksa siirdamine 21.01.09 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere
Küsimus seoses maksa siirdamisega. Tegemist on 36 a. mehega, varasemalt põdenud c hepatiiti, mis (arstide sõnul) on edasi arenenud tsirroosiks. Maks olla tugevlt kahjustatud, mis eeldatavasti on tingitud kunagisest alkoholi ületarbimsest. Hetkel viibib mainitid mees Ida Tallinna keskhaigla intensiivravi osakonnas seoses tõsiste seedetrakti verejooksudega, mis on kestnud juba viimased 8-9 päeva (arstide järelvalve all).Viimane info, mis arstidelt sain, oli see et teostati operatsioon ning eemaldati põrn. Kuna olen uurinud kõikvõimlaike kirjanduslike allikaid, siis pea kõikjal jääb kõlama viimase lahendsena antud haigusega tegelemiseks maksa siirdamine. Osad arstid väidavad, et Eestis taolisi siirdamisi on tehtud väga vähe ning kõnealuse patsiendi puhul oleks siirdamine komplitseeritud. Siinkohal soovikski infot, millises staadiumis maksa siirdamisi läbi viiakse (doonori olemasolul loomulikult) ning kas kõnealusele patsiendile seda üdse (kui mitte kohe siis tulevikus) oleks võimalik teostada.

Mures sugulane

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Maksa siirdamisi Eestis tehakse vaid Tartu Ülikooli Kliinikumis dr. T.Väli juhatatava arstide kollektiivi poolt ja siiani on minu teada neid tehtud kümne piires. Maksa siirdamine tehakse vaid sellisel juhul, kui muud ravivõtted ei anna enam efekti ja on välja kujunenud maksa puudulikkus, mis lähiajal ähvardab patsiendi tappa. Samas ei tohi maksapuudulikkus olla veel ka selline, millega on kahjustunud juba ka teised organid. Kas konkreetsele patsiendile seda teha saab on olemasolevate andmete põhjal raske öelda.