süvaveeni klapi häire, trombi oht? 21.10.08 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 41 a. naine, kasutan antibeebipille ja mul on diagnoositud hüpertoonia ( tarvitan igapäevaselt Cardace tablette ), kolesterool oli hiljuti 5,9. Kevadel pöördusin arsti poolt kuna põlve sisekülgedele tulid kapillaride võrgustikud ja jalad paistetasid üles ning 1 jalasäär on teisest paksem. Käisin vasoloogi vastuvõtul ja ultrahelis diagnoositi mõlemal jalal tagasivool, trombi ohtu ri olnud. Vasoloogi jaoks oli see kahjuks vist liiga väike asi ja ta käskis sellega pöörduda perearsti poole ja kanda tugupõlvikuid. Kandsin tugipõlvikuid kuni hetkeni kui töötervishoiuarst teatas, et peale tööd on mõtet kasutada põlvikut siis kui olete 1 tund jalgu üleval hoidnud. Seda 1 tundi mul kahjuks pole, nii ongi põlvikud jäänud nädalavahetuseks. Kasutan ka Ascuveni tablette veenide tugevdamiseks. Viimasel ajal tunnen, et jalgade olukord on halvenenud- pikali olles kui ristan jalad, siis jalad "surevad " ruttu ja kükitades / tõustes on põlvetagused valusad ja pinges. Jalad on endiselt paistes, põlvikuid ja normaalse säärepikkusega sokke juba ammu kanda ei saa. Kas ja kui suur on trombi oht eelpool kirjeldatu põhjal ( kui sellest kirjeldusest piisab ). Saan aru et antibeebipillid on ka riskitegur. sellest rääkisin naistearstiga ja ta andis kuu aega mõtlemise aega, et kas otsustan ise sterliliseerimise või abikaasa vasektoomia kasuks kuna erinevatel põhjustel ei saa muid vahendeid tarvitada peale antibeebipillide ja neid ta ei ole rohkem mulle nõus välja kirjutama. Sellega saaks nagu ühe riskiteguri ära. Mida peaksin veel tegema? Kas peaksin uuesti pöörduma vasoloogi juurde? Piinlik on, sest kord nagu ilmaasjata tülitasin arsti, samas ei suuda perearst mind ka aidata. Kolesterooli alla saamiseks alustasin dieediga.
Kiri sai pikk ja lohisev, muremõtted olid lihtsalt kogunenud. Ette tänades Maire

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Väga konkreetset küsimust ma Teie kirjast välja ei loe. Trombiohu suuruse üle saate ise otsustada, lugedes kokku ohutegurid, mis Teil esinevad - ülekaal, hüperkolesterineemia, suitsetamine, antibeebipillid, haiguse esinemine lähisugulastel. (neid ohutegureid on veel rohkem, kirjas mainisite neist mõnda). Põlvikute asemel võiksite kasutada tugisukki, millede kandmisest ei näe põhjust loobuda. Hormonaalne kontratseptsioon on tõesti üks tromboosi tekke ohutegureid, mistõttu tromboosist ohustatud inimestel oleks mõttekas valida mõni muu meetod. Vasoloogi poole pöördumisel ei näe olulist mõtet - seisundi olulist muutust Te ei kirjelda.